Menu
Úvod  › 

7 důvodů proč je chůze nejlepší cvičení na světě

Máte pocit, že pokud nebudete potit krev ve fitku, nebo běhat denně desítky kilometrů, nikdy nedosáhnete vytouženého výsledku? Omyl. Obyčejná chůze udělá pro vaši postavu a zdraví mnohem víc, než vůbec tušíte.

Možná v posilovně skoro i nocujete, abyste dosáhli vytoužené postavy. Možná vás fitko ani běh tak zoufale nebaví, že jste na ideální postavu a lepší zdravotní stav už prostě rezignovali. Přitom ale podle odborníků nejvíc pro váš zdravotní stav i kondici udělá obyčejná chůze, kterou spousta lidí podceňuje. Trenéři i lékaři zdůrazňují, že chůze je bezpečná pro každého a přitom dostatečně efektivní, aby působila jako prevence proti řadě nemocí, udržela vám zdravou váhu a výrazně zlepšila zdraví. Jako bonus nic nestojí, můžete ji praktikovat kdykoli a kdekoli. Tady jsou důvody, kvůli kterým se vám vyplatí chodit častěji, více a větší vzdálenosti:

1. Chůze snižuje pravděpodobnost obezity.

Lidí, kteří chodí pravidelně do svého zaměstnání pěšky, v naprosté většině případů nejsou obézní. Dokazuje to alespoň studie z roku 2009. A výzkum z letošního roku potvrdil, že stačí chodit denně dvacet minut a riziko, že předčasně zemřete, se snižuje o třicet procent. Podle údajů Mayo Clinic třicet minut chůze denně stačí k tomu, abyste spálili sto padesát kalorií.

2. Je prevencí diabetu.

Chůze pomáhá regulovat hladinu krevního cukru, což udržuje nízkou hladinu inzulinu a působí jako jedinečná prevence rozvoje diabetu. Patnáctiminutová chůze po kažédém jídle pomáhá redukovat hladinu krevního cukru stejně efektivně jako pětačtyřicetiminutová procházka jednou denně.

3. Je vynikající pro vaše srdce.

Každý ví, že sportování prospívá srdci, ale jen málokdo si uvědomuje, že to samé udělá pro vaše kardiovaskulární zdraví i "obyčejná" chůze. Výzkum z roku 2013 zjistili, že u chodců, kteří ujdou stejnou vzdálenost, jakou uběhnou běžci, se objevuje stejně pozitivní vliv na vysoký krevní tlak, hladinu cholesterolu a kardiovaskulární zdraví obecně.

4. Chůze je vhodná pro všechny.

Těhotná? Obézní? S artritidou? Chůze je vhodná pro všechny typy lidí prakticky s jakýmkoli zdravotním stavem. Na rozdíl od běhu ji mohou provozovat i lidé s řadou zdravotních omezení.

5. Zvedne vám náladu a působí proti depresi.

Je známé, že pohyb vede k vyplavování endorfinů, které tlumí bolest a jsou zodpovědné za pocit štěstí a euforie. To je také důvod, proč je chůze doporučována i lidem s lehkou až střední depresí. Výzkum z roku 2005 dokázal, že půlhodinová rychlá procházka pětkrát týdně má vynikající vliv na nemocné s depresivními nebo úzkostnými poruchami.

6. Budete lépe spát.

Při procházce venku vystavujete své tělo slunečnímu svitu a tím ovlivňujete produkci hormonu melatoninu. Ten zase odpovídá za kvalitní a hluboký spánek v noci.

7. Můžete kdykoli a kdekoli.

Nemusíte si kupovat pernamentku do posilovny, drahé oblečení, či speciální vybavení. Vyjít můžete kdykoli a kdekoli a navíc neutratíte ani korunu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Chůze je ideální metodou hubnutí
Nordic Walking: Průvodce pro začátečníky
8 důvodů, proč více chodit
Rychlá chůze je stejně účinná jako běh
Víte, kolik denně nachodíte?
10 způsobů, jak zhubnout a zpevnit si postavu chůzí