Menu
Úvod  › 

Zumba: Cvičení, které ovládlo svět

Podmanila si celý svět a postarala se o hromadné šílenství. Slibuje, že vás dobije energií, zlikviduje vaše špeky a vytvaruje vám postavu modelky. Zumba! Je to skutečně pravda a na co se máte připravit?

Zumba se stala fitness hitem číslo jedna na celém světě. Cvičí ji miliony lidí, všichni se u toho tváří nechutně spokojeně a vesele a přísahají, že rychlejší způsob, jak si vymodelovat postavu neexistuje. Vypadá to, jako byste přišla hubnout na velký mejdan, a podle statistik cvičí po celém světě v současné době Zumbu přes deset milionů lidí v devadesáti tisících studiích ve sto deseti zemích. Navíc jde údajně o pohyb, který může provozovat kdokoli, v jakémkoli věku a v podstatě za jakýchkoli podmínek. Co máte tedy o slibovaného zázraku čekat?

Co je Zumba?

Základy Zumby položil kolumbijský choreograf a fitness instruktor Beto Perez, když si na jednu svou hodinu step aerobicu zapomněl přinést cédéčka s patřičnou hudbou. Na místě potom improvizoval na latinskoamerické rytmy a sestavil hodinu z prvků salsy a merange. Jeho hodina měla mezi návštěvníky tak velký úspěch, že se dožadovali jejího opakování.

Jak vypadá hodina Zumby?

Zumba je sestavená ze směsi latinskoamerických a exotických rytmů doplněných o energické taneční prvky, z nichž je sestavena celá hodina. V podstatě jde o jakousi formu tanečního aerobicu s velkým důrazem na pohyb boků a kyčlí. Lektoři Zumby zdůrazňují, že byste se při cvičení měli cítit dobře a plni energie. Kvalitně odvedená hodina prý nejvíc ze všeho připomíná mejdan plný tance a radosti.

Zdravotní přínosy Zumby

Pravidelné cvičení Zumby, které trvá alespoň několik týdnů s sebou nese celou řadu zdravotních přínosů. Vzhledem k tomu, že v průběhu hodiny vynaložíte značné množství energie, spálíte velké množství kalorií. Pokud budete posilovat, zaměříte se v podstatě jen na budování svalové hmoty, když si zvolíte kardio trénink, soustředíte spíše na dolní polovinu těla. Zumba, podle trenérů, protáhne, posílí a vytvaruje svalové skupiny celého těla a navíc ještě posílí vaše srdce. Zároveň tak budete posilovat, spalovat kalorie a ještě tvarovat postavu. Připočtěte k tomu ještě endorfiny vyplavené pohybem a energickou hudbou, a získáte jako bonus i dobrou náladu.

Podle odborníků je nejlepším způsobem, jak spálit kalorie, takzvaný intervalový trénink. Jeho zásady Zumba respektuje a proto se při ní střídají rychlé a pomalejší sekvence, které se od sebe liší i pohybovou intenzitou. Za hodinu Zumby tak spálíte přibližně osm set kalorií.

Spousta jednotlivých prvků Zumby se zaměřuje na posílení středu těla - břišních svalů a svalů pánevního dna. Kromě toho, že budete působit štíhlejším dojmem, předejdete tak bolesti bederní páteře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Fitness tipy pro nestíhající matky
5 nejúčinnějších cviků pro ploché břicho
Strečink před cvičením vás před zraněním nezachrání
7 důvodů, proč se vám vyplatí cvičit v těhotenství
Největší chyby, které děláte při běhání