Menu
Úvod  ›   › 

Velký přehled cvičení na různé části těla

Potřebujete posílit břicho, zadek, ruce, lýtka, nebo celé tělo? Přinášíme vám přehled cvičení podle jednotlivých částí těla.!

Celkové posílení těla: Plavání

Pokud chcete zapojit kompletně všechny svaly, skočte do bazénu. Posilovat tak budete současně svou horní i spodní polovinu těla a kromě toho protáhnete i šlachy. Plavání je vynikajícím druhem pohybu šetrným ke kloubům, zároveň však zapojujícím partii břicha a zad, které považuje většina lidí při posilování za prioritu. Velkou výhodou je minimální riziko zranění, které při plavání hrozí. Odpor vody můžete využít i při klasickém posilování, které tak získává na další účinnosti. Pokud však potřebujete současně i zhubnout, zkombinujte plavání s dalším druhem pohybu (například během, rychlou chůzí a podobně). K hubnutí totiž není plavání příliš vhodné kvůli nízké teplotě vody v bazénu.

Posílení břicha: Leh-sedy na míči

Kombinace leh-sedů a velkého gymnastického míče je při posilování břicha naprosto nepřekonatelná, protože vám umožňuje využít velkého rozsahu pohybu. Tím, že balancujete na míči, zapojujete střed těla, který zároveň posilujete. Musíte zatínat všechny břišní svaly a zároveň posilujete i svaly pánevního dna. Navíc budete při tomto cvičení méně unaveni než při sklapovačkách na zemi.

Posílení hýždí: Výpady a dřepy

Tyhle cviky v sobě skrývají celou řadu výhod: můžete je provádět v celé řadě obměn a variací, můžete je provádět prakticky kdekoli a posílíte při nich výborně svaly nohou a hýždí. Při dřepech posilujete smysl pro rovnováhu a zlepšujete držení těla. Navíc se při nich simuluje pohyb, který potřebujete v každodenním životě, například když vstáváte ze židle. S postupujícím věkem jejich přínos oceníte. Pokud chcete jejich účinek zesílit, můžete dřepy i výpady provádět například s činkami nebo pet lahvemi naplněnými vodou.

Posílení rukou: Kliky

Jsou jednoduché, notoricky známé a všichni trenéři na světě je milují, protože jde o nejúčinnější cvičení na posílení rukou. Řeč je o klicích, které můžete provádět v řadě obměn a variací. Pokud si troufnete, klidně je dělejte na jedné ruce, vyzkoušejte vzpor na boku, nebo při nich zvedejte střídavě nohy. Kromě svalů na rukou tak posilujete i svaly hrudníku a třeba i tricepsy, které jsou jinak těžko posílitelné.

Posílení lýtek: Výpony na špičkách

Na výpony na špičkách nedají dopustit miliony tanečníků, protože se jedná o nejúčinnější cvik na posílení a protažení lýtek. Jejich výhodou je, že se při nich zaměříte pouze na lýtka a můžete dokonale kontrolovat pohyb lýtkového svalu. Postavte se při nich s chodidly na šířku boků a pomalu se zvedejte na špičky a zase klesejte dolů. Pohyb musí být plynulý a kontrolovaný.

Krátkodobý trénink: Běh po schodech

Tvrdíte, že nemáte na klasické cvičení čas a přesto chcete posílit celé tělo? Nejúčinnější bude ve vašem případě běh do schodů. Vyběhněte několikrát v intenzivním tempu schody a zkombinujete tak aerobní cvičení s posilováním. Běh do schodů je intenzivnější než klasických běh a stačí vám jen několik minut denně, abyste na sobě zaznamenali jeho výsledky. Po pěti minutách běhu do a ze schodů spálíte téměř padesát kalorií.

Přečtěte si také:
Největší chyby, které děláte při běhání
6 největších mýtů o cvičení
Jak se přinutit ke cvičení
Cvičení pro lepší držení těla