Menu
Úvod  ›   › 

Cvičte podle svého tělesného typu

Patříte k vytrvalcům, týmovým hráčům, nebo týpkům z posilovny? Najděte tělesný typ, ke kterému náležíte, a přizpůsobte mu své cvičení.

Mezomorf - EktomorfEndomorf

Mezomorf

Tento tělesný typ je charakteristický svalnatostí. Pokud náležíte k typu mezomorf, nejspíš vzbuzujete ve všech kolem závist, protože svaly nabíráte rychle a snadno. Vaše tělo má typicky trojúhelníkový tvar (široká ramena a úzký pas). Boky máte stejně široké jako ramena. Lidé typu mezomorf jsou neustále plní energie a fyzicky schopni mnoha aktivit. Pokud však podlehnou sedavému typu života, nebo konzumují příliš velké množství tuků a cukrů, můžete nabrat nadváhu. Jestliže lidé tohoto tělesného typu příliš přiberou, nejvíce ohrožené je obvykle jejich srdce.

Mezomorfové potřebují sportovní aktivitu, která vyžaduje výbušnou energii a velkou sílu. Jsou populární na hřišti při týmových hrách, ale stejně tak vám bude vyhovovat individuální posilování ve fitness. Vyhýbat byste se měli kardiozóně, jako je například běžecký pás, stepper, rotoped a podobně. K typu mezomorf náleží například Sylvester Stallone a Demi Moore.

Ektomorf

Pokud by se měli lidé tělesného typu ektomorf charakterizovat jediným slovem, byla by to: štíhlost. Ostatní vás nejspíš srdečně nesnáší kvůli tomu, že jste vysocí, štíhlí a máte problém s tím nabrat nějaké kilogramy navíc. Se svou štíhlou postavou byste byli ideálním typem pro módní návrháře. Jestliže patříte k tělesnému typu ektomorf, vlastníte úzké boky i pánev, dlouhé ruce a nohy. Máte jen velmi málo tuku a také svalové hmoty, kosti jsou tak často viditelné pod kůží. Největší zdravotní slabinou tohoto tělesného typu jsou kosti a klouby, které mají tendenci k častému zranění či poškození.

Pokud jste se narodili jako ektomorf, pravděpodobně se nikdy nestanete hvězdou sportovního týmu. Vyhovovat vám budou vytrvalostní sporty, ale najdete se i v rovnovážných pohybových aktivitách, jako je například power jóga, nebo pilates. Naopak vám velmi pravděpodobně nebudou příliš vyhovovat aerobní aktivity, ani kardio trénink. K ektomorfům patří například Tom Hanks, nebo Courtney Cox.

Endomorf

Typickou charakteristikou tělesného typu endomorf jsou křivky. Vaše tělo je měkké, přetékající křivkami a jeho tvar připomíná přesýpací hodiny. Pokud náležíte k tomuto tělesnému typu, tuk má tendenci usazovat se vám na spodní polovině těla - zejména na podbřišku, bocích, hýždích a stehnech. Endomorfové bojují s ukládáním tuku a jen velmi obtížně se ho zbavují, proto tendují k výrazné obezitě. Typický je pro tento tělesný typ takzvaný tvar hrušky a krátké končetiny, Množství svalové hmoty je podprůměrné. Největší zdravotní nebezpečí pro vás představují kardiovaskulární onemocnění, diabetes, mrtvice a vysoký krevní tlak.

Vyhovovat vám budou aerobní aktivity, jako je například spinning, nebo H.E.A.T.Je potřeba, abyste se věnovali pohybu, při kterém se spaluje tuk, a zlepšili tak svůj zdravotní stav. Naopak posilování a sporty typu, jógy a pilatesu, vám nic říkat nebudou. K tomuto tělesnému typu patří například Robin Williams, nebo Oprah Winfrey.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pravda o detoxu: Potřebujete ho skutečně?
10 nenápadných signálů, že vás ničí stres
Víte, kdy co dělat? Nejlepší čas na... cokoli
Podzimní únava, aneb proč je vám pořád tak špatně
Skřivani jsou šťastnější než sovy