Menu
Úvod  › 

Hodiny cvičení? Stačí vám pár minut

času, který cvičení musíte věnovat. Místo toho, abyste museli trávit v posilovně hodiny, možná vám bude stačit jen několik minut denně.

Krátké ale časté a pravidelné cvičení s sebou nese mnoho zdravotních přínosů: Studie publikovaná v American Journal of Sports Medicine v roce 2006 dokazuje, že krátké procházky po večeři jsou mnohem efektivnější než dlouhé cvičení v otázce snižování množství tuku a triglyceridů v krvi. Výzkum uveřejněný v magazínu Journal of Epidemiology and Community Health zase prokázal, že i krátké dávky pravidelného cvičení pomáhají snižovat krevní tlak i centimetry kolem boků a pasu.

"Nikdo nepochybuje o tom, že krátké intenzivní cvičení může pomoci zlepšit vaší kondici i zdraví," říká profesorka Susie Shina, která se zabývá vlivem pohybu na lidské zdraví, a v této souvislosti ji oslovil magazín Health. "Kondice se vám bude zvyšovat i při pětiminutovém denním cvičení." Přitom pět minut denně může najít úplně každý. "Navíc některá cvičení můžete provádět například v práci, při řízení auto, nebo ve frontě v supermarketu," říká Shina.

Negativní na tomto poznatku je skutečnost, že vám v podstatě sděluje, že není potřeba do svého zdraví nijak zvlášť investovat a přesto funguje, což není pravda.

Kolik je minimum?

Jak moc tedy musíte skutečně cvičit? Většina studií ukazuje, že pět minut nepřetržitého pohybu denně je naprosté minimum k tomu, abyste na sobě viděli nějaký efekt. Fitness trenéři však tvrdí, že realistických je minimálně deset minut denně.

"Pokud můžete cvičit denně tři minuty, je to lepší než nic, ale pokud máte dosáhnout nějakých viditelných cílů, je potřeba minimálně pět nepřetržitých minut pohybu, a samozřejmě deset minut je ještě lepší," říká Shina. Navíc je důležité dostat z těchto několika minut maximum.

Podle American College of Cardiology je dobrý zdravotní stav podmíněný půlhodinovou pohybové aktivity minimálně třikrát až pětkrát týdně. Z toho vyplývají jednoduché počty, buď si na pohyb vyčleníte šestkrát denně pět minut, nebo třikrát denně deset minut. "Vaše tělo však potřebuje pět až sedm minut na to, aby začalo vyplavovat endorfiny, takže pokud si uděláte čas třikrát denně po deseti minutách, budete se cítit příjemněji," říká Shina.

Odborníci tvrdí, že jakýkoli pohyb vás baví, ten je dobrý. Pokud však chcete svou desetiminutovku věnovat tvarování těla, měli byste si vybrat aktivity, do kterých se zapojují skupiny velkých svalů. Dělejte například dřepy, kdy budete držet stažené hýždě, ramena dozadu a zatažené břicho. Je nutné držet postoj co nejdéle.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Zhubněte bez cvičení
10 nejčastějších výmluv, proč nemůžete cvičit
Cvičení, které zvýší vaši ohebnost