Menu
Úvod  › 

5 dobrých důvodů, proč chodit s dětmi denně ven

Vymlouváte se, že jste moc unavení, nemáte na to čas a vlastně ani chuť? Tady je pět velmi dobrých důvodů, proč se vám vyplatí svou nechuť přemoci a vydat se s dětmi každý den alespoň na chvilku ven.

Je to klasika. Celý den jste v letu, téměř nic nestíháte a když se konečně dopracujete domů, jste tak unavení, že pustíte dětem dvd s pohádkou a jste rádi, že si můžete na chvíli sednout. Jenže průzkumy ukazují, že venku trávíme s dětmi stále méně času a naopak stále narůstá počet hodin, které prosedíme před televizí a počítačem. Přitom existuje spousta vynikajících důvodů, proč byste se měli přemoci a místo zíráním na obrazovku či monitor se vydat se svými dětmi ven:

1. Zdraví

Pobyt na čerstvém vzduchu zvyšuje obranyschopnost, protože povzbuzuje imunitní systém. Kromě toho například v období chřipkových epidemii sníží pobyt venku pravděpodobnost, že onemocníte. Jako bonus můžete brát vitamín D, k jehož produkci je zapotřebí slunečního záření. Právě vitamín D je naprosto klíčový pro růst kostí vašeho dítěte.

2. Procvičení a protažení

Je úplně jedno, jestli se svými dětmi hrajete na honěnou, jdete na procházku, nebo si uděláte výlet na kolech. Pohyb venku (a nemusí jít o klasické sportování, ale klidně pohyb formou hry) vás udrží ve formě, odreagujete se, procvičíte a protáhnete svaly a v neposlední řadě vás dobije energií.

3. Nová místa a noví lidé

Pokud budete sedět celé odpoledne před televizí, nelze předpokládat, že byste poznali příliš nových míst, nebo že byste se s někým seznámili. Využijte času, který trávíte venku a vyrážejte objevovat nová místa, nebo poznávat nové lidi. Přemýšlejte o tom, co by vaše děti mohlo bavit a co by si mohly ještě vyzkoušet. Vezměte je na horolezeckou stěnu, na bruslení, na minigolf, nebo kamkoli vás napadne. Kromě toho, že poznáte nová místa i aktivity, existuje velká pravděpodobnost, že se seznámíte s lidmi, kteří mají podobné zájmy jako vy.

4. Čas s dětmi

Když dáte svým dětem na výběr, zda chtějí strávit odpoledne hraním počítačových her, nebo výletem do lesa, je samozřejmé, že si nejspíš vyberou druhou možnost. Jenže po několika letech nebudou vzpomínat na to, jaké počítačové hry hrály doma v obýváku, ale na právě na schovávanou v lese a další aktivity a hry, do nichž jste se zapojili.

5. Pozornost

To, že je za celý pracovní den náš mozek přetížen vjemy a se stoupající únavou klesá schopnost soustředit se, je známá věc. Možná ale nevíte, že pohled do zelené barvy uklidňuje nejen oči, ale i psychiku. Vyjděte každý den alespoň na chvíli se svými dětmi do přírody a zvýší se i vaše pracovní výkonnost a budete se umět lépe soustředit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Děti a výlety