Menu
Úvod  › 

5 největších chyb, které dělají rozvedení rodiče

Vaše manželství se rozpadlo. Dobrá. Ale pokud nechcete napáchat na psychice svých dětí ještě větší škody, dávejte si velký pozor, abyste se nedopustili některé z následujících chyb.

Rozvod rodičů je pro každé dítě těžký sám o sobě, ale tím to bohužel často nekončí. Rozvedení rodiče vystavují své děti dalším zkouškám a psychické zátěži - a navíc si většinou vůbec neuvědomují, jak jim tím ubližují. Následující chyby jsou u rozvedených rodičů nejčastější:

1. Děláte ze svých dětí poslíčky.

Celá řada rozvedených rodičů komunikuje jen skrze své děti. Jenže v první řadě byste si měli uvědomit, že vaše spory a problémy by měly zůstat jen mezi vámi dvěma a že je tím vystavujete obrovskému emočnímu stresu. Pokud skutečně nejste schopni spolu komunikovat přímo, zkuste mailovou poštu, sms zprávy, nebo cokoli jiného vás napadne. V žádném případě si však neposílejte vzkazy po svých dětech. Uvědomte si, že ony na vašich neshodách mají minimální podíl a není jediný důvod, proč byste je do nich měli zatahovat.

2. Využíváte je jako terapeuty.

Možná jste rodičem dospívajících dětí a protože už jsou vlastně skoro dospělí, můžete mít pocit, že vám mohou poskytnout útěchu. Jenže karty jsou rozdány jinak: Vy jste stále v roli rodiče a ony v roli vašich dětí. Vy jste tu proto, abyste poskytovali oporu jim a byli jste jejich pevným bodem - a nikoli naopak. Nesvěřujte se jim se svými starostmi, obavami a křivdami. Od toho máte své přátele a další blízké dospělé lidi.

3. Přetahujete je na svou stranu.

Ať už se mezi vámi a vaší ex stalo cokoli, v žádném případě se nesnažte přetáhnout děti na svou stranu. Klidně můžete mít obrovský vztek, nenávidět ji a být rozhodnuti, že už jí nikdy v životě neodpustíte, ale to všechno vás stále neopravňuje k tomu, abyste ji před svými dětmi pomlouvali, kritizovali, nebo to samé dokonce chtěli i po nich. Pro dítě neexistuje víc stresující situace, než když se musí rozhodovat mezi matkou a otcem - a přesně to už muselo udělat při rozvodu. Skutečně je tomu chcete vystavovat stále znovu a znovu?

4. Vyslýcháte je.

Vyslýcháte dítě ohledně toho, jaký život vede aktuálně jeho matka? Zda s někým žije, jak se o dítě stará co si koupila a tak podobně? I ty nejmenší děti velmi dobře chápou, že vyzvídání tohoto druhu není projevem láskyplného zájmu, ale spíš nedůstojného špehování. Do kterého je navíc zatahujete. Nenuťte je, aby musely porovnávat světy otce a matky; úplně stačí, že v nich musí žít.

5. Nebanalizujte.

Je v pořádku, pokud se snažíte své děti nezatěžovat vašimi vzájemnými problémy a konflikty. Pokud se však tváříte, jakoby se nic nedělo, banalizujete a tvrdíte, že si sami (bez maminky) užijete mnohem víc legrace, ubližujete svému dítěti nevědomky víc a víc. Dejte mu možnost, aby se mohlo zeptat na všechno, co ho ohledně vašeho rozchodu zajímá. Pomůžete mu tak vyrovnat se se stávající situací mnohem víc než bagatelizováním.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články