Menu
Úvod  › 

Věci, bez kterých se rodiče dětí neobejdou

Odsávačka na rýmu, vibrační křeslo, či koš na pleny. Představujeme vám věci, které v prvních měsících dítěte mimořádně oceníte, i ty, bez kterých se klidně obejdete.

Každému člověku, který kdy navštívil obchod s dětským zbožím, přecházejí oči. Výběr zboží pro děti je obrovský a pokud byste se rozhodovali jen podle reklam, mohli byste v obchodech utratit za novorozence desetitisíce. Je jasné, že bez plen, postýlky, nebo například lahví se neobejdete, ale je skutečně nutné utrácet další tisíce za věci, bez kterých byste se možná klidně obešli? Co novorozenec skutečně potřebuje?

Hygiena a léky

V obchodech můžete najít celé dárkově zabalené sady hygienických potřeb pro kojence. Vypadají naprosto luxusně a tváří se, že bez nich rozhodně nemůžete existovat. Ale jednak v nich zaplatíte i za věci, které vůbec nevyužijete a další peníze navíc platíte za dárkové balení. Když budete kupovat jednotlivé položky, podle toho, jak je budete aktuálně potřebovat, v jednotlivých obchodech, ušetříte spoustu peněz. Do začátku si však rozhodně kupte kleštičky na nehty a odsávačku na rýmu, ty budete potřebovat už od začátku.

Uspávání a uklidňování

Přechod z bezpečí dělohy do reálného světa je pro novorozence skutečným šokem. Na trhu je ale celá řada produktů, které vám pomohou utišit plačící a podrážděné dítě. Rozhodně se vám vyplatí investovat do houpacího křesílka, které mohou děti využít klidně několik let. Houpání miluje většina dětí a spoustě z nich právě houpání pomáhá proti kolice. Při výběru houpacích či vibračních křesílek s pokuste najít takové, které funguje na baterie. Dávejte pozor také na nosnost křesílka, aby jej mohly využívat i starší děti. Výhodou je i polohovatelnost křesílka, kterou oceníte zejména při velmi malých dětech.

Záleží na vás, zda se rozhodnete pořídit si šátek na nošení dítěte. Výhodou je uklidňující vliv, který šátek na děti má. Děti v šátku jsou klidnější, rychleji usínají a vy máte volné obě ruce pro práci. Na druhou stranu někteří pediatři nošení dětí v šátku nedoporučují, protože děti jsou v něm více zpocené a hrozí například větší riziko kožních chorob.

Než se rozhodnete pro koupi zavinovačky, nejprve si ji vypůjčte od někoho známého a vyzkoušejte, zda v ní vaše dítě bude spokojené. Některým dětem dodává zavinovačka pocit bezpečí a jsou v ní rády, jiné ji nesnesou.

Spaní

Dřív, než koupíte dětskou postýlku, zkuste si půjčit koš. Řadě dětí vyhovuje spaní v koši vedle vaší postele víc než spaní ve velké postýlce, kde si připadají ztracené. Navíc budete mít v koši dítě hned vedle sebe, když jej budete potřebovat v noci utišit.

Je zbytečné kupovat dítěti polštář, protože minimálně první dva roky jej potřebovat nebude. Místo toho raději kupte minimálně tři sady povlečení na peřinu a polštář a nepromokavou podložku pod prostěradlo.

Nezbytné maličkosti

Nezapomeňte nakoupit i maličkosti, které vám o několik týdnů později mohou "zachránit život." Například zcela jistě kupte dítěti dudlík. I když ho možná nebude chtít, nebo jste vy rozhodnuti, že mu jej nebudete dávat, ve chvílích největšího zoufalství po něm možná ještě rádi sáhnete a pokud ne, těch několik korun můžete obětovat.

Pokud nechcete běhat s každou špinavou plenkou do popelnice, rozhodně se vám vyplatí investovat do koše na pleny, který minimalizuje zápach a dovolí vám skladovat větší množství špinavých plenek najednou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak se starat o novorozence
Jak pečovat o dítě: Vy versus vaše matka
Kojenecká masáž: Co byste měli vědět
Syndrom náhlého úmrtí: Jak snížit riziko