Menu
Úvod  › 

Děti a televize: Tipy pro rodiče

Děti mladší dvou let by televizi neměly sledovat vůbec, starší děti vždy žádat o dovolení, zda si ji mohou pustit a ani dospívající by ji neměli mít ve svém pokoji.

Podle psychologů by děti mladší dvou let neměli televizi sledovat vůbec a i v pozdějším věku je nutné její sledování regulovat. Nezapomínejte, že děti jsou mimořádně vnímavé a ovlivnitelné a všechny podněty snadno vstřebávají. Tvůrci televizních programů i reklam to moc dobře ví a umí toho využít. V pořadech pro děti se točí miliony a pokud nebudete do jejího sledování zasahovat.

Podle údajů American Academy of Pediatrics sleduje čtyřicet tři procent dětí mladších dvou let denně a jedno z pěti dětí v tomto věku sleduje denně DVD. Přitom však provedené psychologické výzkumy jasně ukazují, že nadměrné sledování televize vede u dítěte v pozdějším věku k problémům chování.

Pokud už vaše dítě televizní pořady sleduje, měli byste mít přehled o každé minutě, kterou před televizí stráví. U malých dětí byste měli sledovaný pořad dovysvětlovat a překládat do jeho vidění světa. Děti nejsou schopny pochopit nadsázku pořadů a potřebují dospělého člověka který jim podá vysvětlení a pomůže jim pořad pochopit. Uvědomte si také, že televize v žádném případě nemůže suplovat rozhovor nebo dokonce vzdělávání. Podle studie z roku 2007, provedené na University of Washington, nezlepšuje pasivní sledování televize ani jazykové schopnosti dětí, ani nerozšiřuje jejich všeobecný přehled. Naopak, nadměrné sledování televize může jazykový vývoj batolete zbrzdit.

Buďte důslední a velmi pečlivě vybírejte pořady, na které dítěti dovolíte se dívat. Z nabídky volte ty, které jsou přiměřené jeho věku. To, že je pořad animovaný, ještě nemusí automaticky znamenat, že je vhodný pro tříleté dítě. Vyhýbejte se takovým, ve kterých se příliš rychle střídá akce, nebo jsou nadměrně hlasité zvuky. Pro dítě jsou podněty tohoto druhu příliš intenzivní a nevhodné.

Regulovat musíte i sledování televize u předškoláků. Společné sledování dokumentárních filmů, přiměřených jeho věku, může pomoci při jeho vzdělávání. Ale stále je, i v tomto věku, nutné dětem sledované pořady vysvětlovat a odpovídat na jejich dotazy. Je nezbytně nutné, abyste naprostou většinu společně stráveného času vyplnili čtením, konverzací, prohlížením knih a další společnou interakcí.

Dítě jakéhokoli věku by nemělo mít televizi ve svém pokoji, protože tak ztrácíte přehled o tom, na jaké pořady se dívá a tráví jejím sledováním větší množství času. Učte své děti, že by měly vždy požádat o dovolení, když se chtějí na televizi dívat a sledujte čas, který před ní stráví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
5 způsobů, jak vás televize pomalu zabije
Jak naučit dítě, aby se začalo dělit s ostatními
Nejšpinavější místa, na která sahají vaše děti
6 triků, jak zvládnout výchovu dítěte