Menu
Úvod  › 

Co by doktoři chtěli, aby rodiče věděli

Neběháte náhodou k dětskému doktoru s každou hloupostí a naopak podstatné věci zanedbáváte? Čtěte, co by pediatři chtěli, aby rodiče věděli.

Období, kdy je vaše dítě ještě malé a vy se s ním sžíváte, je stresující pro všechny zúčastněné. Pediatři si často stěžují, že rodiče kojenců a batolat se k nim vydávají kvůli nesmyslným obavám a naopak v situacích, kdy by byla lékařská pomoc potřeba, ji vyhledají pozdě. Co by tedy dětští lékaři chtěli, abyste věděli?

Netlačte zbytečně na jídlo

Nabízejte svým dětem zdravé jídlo a snažte se, aby neměly příliš často přístup ke sladkostem, fast foodu a dalším nekvalitním potravinám, ale nevzrušujte se tím, kolik toho snědly, nebo nesnědly. Pokud svému baculatému potomkovi naordinujete striktní dietu, je možné, že skončí s ještě horšími váhovými problémy. A naopak, pokud budete své hubené dítě nutit do jídla, ještě víc mu ho zprotivíte. Dbejte tedy na to, aby vaše děti měly na výběr ze zdravých potravin, ale nechte na nich, kolik toho nakonec snědí.

Nepanikařte ohledně nočníku

Je sice možné, že vaše matka tvrdí, že vy jste chodili na nočník už v osmi měsících, ale pediatři zdůrazňují, že děti mají čas do čtyřech let na to, aby se obešly bez plenek. Každé dítě je zralé v jiném věku. K tomu, aby dokázalo zůstat bez plenek, je nutné nejen to, že samo cítí potřebu se plenek zbavit, ale také, že dokáže vykonání své potřeby odložit na dobu, než si svlékne oblečení a dostane se k nočníku nebo záchodu.

Starejte se o dětské zuby

I když je to pro mnoho rodičů boj, čištění dětských zubů rozhodně nezanedbávejte, protože jde o smysluplnou investici času i energie. Uvědomte si, že dětské zuby drží místo pro dospělé zuby a proto je tolik důležité starat se ně důkladně. Kromě toho dítěti zuby často prohlížejte (tmavé skvnky jsou varovným signálem počínajícího zubního kazu). Chlapcům obvykle začnou první zuby vypadávat v pěti až šesti letech, u děvčat k vypadávání dochází zpravidla o něco dříve. Přední zuby přitom vypadávají jako první. Pokud vašemu dítěti začnou mléčné zuby vypadávat příliš brzo, nebo mu první vypadají zadní zuby, je nutné kontaktovat dětského zubaře.

Dodržujte pravidelný spánek

Spánek je důležitou součástí zdraví batolete a jeho správného vývoje, proto dbejte na pravidelný spánkový režim dítěte. Čas, kdy chodí dítě spát by se neměl v rámci jednotlivých dní lišit o více než půl hodiny. Vytvořte dítěti pravidelné usínací rituály, jako je například koupel, po které následuje čtení pohádky. Během nich dáte dítěti možnost, aby se zklidnilo a naladilo se na spánek. Postupem času a spolu s postupujícím věkem dítěte se může lišit délka spánku, které dítě potřebuje. Vaši pozornost by však měla vzbudit opakující se nezvyklá únava dítěte během dne při běžném programu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Bezpečnost dětí na internetu
Jak usnadnit dítěti očkování
Chřipka u kojenců a batolat: Jak jim ulevit
7 věcí, kterými vás děti překvapí
Mezi očkováním a autismem neexistuje žádná souvislost