Menu
Úvod  › 

Tipy pro rodiče: Jak zplodit génia

Chcete mít inteligentní dítě? Jeho duševní rozvoj můžete podpořit ještě dřív, než se narodí. Dopřejte svému nenarozenému dítěti ten nejlepší start do života.

Vy, jako rodiče, jste prvními učiteli, které vaše díte bude mít. Učíte ho, kdo je, kdo jste vy, co jsou zač věci, které ho obklopují, prostředí, v němž vyrůstá, a jak funguje svět, který ho obklopuje. Pokud mu dodáte dostatek různých podnětů a na zážitky bohaté prostředí, zajistíte mu vyvážený a intenzivní rozvoj. Dostatek stimulů a zdravý rozvoj můžete ale dítěti zajistit ještě dávno před tím, než se narodí:

Žádný stres

Snažte se, aby vaše partnerka byla vystavena minimu negativních podnětů, jako je stres, ale i hlasité zvuky. Dítě v děloze slyší velmi dobře i lidské hlasy a je dokázáno, že zvuky hádky a rozlobených hlasů v něm probouzejí stres. Navíc je nenarozené dítě ohrožené už v děloze stresem matky, protože její zvýšená adrenalinu a noradrenalinu se krví přenáší k němu. Čím většímu stresu a čím delší dobu je dítě vystavené, tím negativnější je dopad na jeho zdraví.

Snažte se, aby vaše partnerka byla v co největší pohodě a dopřávejte ji co nejvíc pozitivní stimulace. Už dlouho před narozením dítě cítí, vidí, slyší i rozeznává chutě. I základy čichu se rozvíjí už před narozením. Rozpoznává světlo a tmu, pohyby i zvuky. Stimulovat jej proto můžete ještě v době, kdy je uvnitř dělohy.

Co rozhodně vyzkoušet

Hmat je jedním z prvních smyslů, které se rozvíjí, a hmatová stimulace hraje hlavní roli při podněcování dítěte v časných stádiích těhotenství. Zkuste se dotýkat partnerčina bříška, nebo si spolu například zatančit ploužák, aby vaše dítě pocítilo jemné vibrace pohybu. Skvělým prostředkem stimulace bude i jemná masáž partnerčina břicha. Díky ní se zvýší průtok krve placentou, zlepší se krevní oběh dítěte a minimalizuje stres matky, takže dosáhnete dvojitého efektu.

I nenarozené děti jsou velmi citlivé na rytmus a dokáží jej skvěle vnímat (ostatně od prvních okamžiků slyší rytmus srdce své matky, rytmus její chůze a další pravidelné zvuky). Bude se mu proto líbit poslech rytmicky výrazné hudby.

Zvuky vůbec patří k nejúčinnějším způsobům stimulace smyslů dítěte. Vaše nenarozené dítě kolem sebe slyší spoustu zvuků každodenního života, jako například zvonění telefonu, štěkání psa, vodu tekoucí z kohoutku, zvuky kroků a řadu dalších. Největší stimulací je však pro něj bezesporu lidská řeč. Hlas jeho matky, ale i váš, se přenáší do dělohy a čím víc je bude mít dítě "naposlouchané", tím dříve je začne po narození poznávat a budou ho uklidňovat. I když si přitom možná připadáte divně, co nejvíc na své nenarozené dítě mluvte. Ačkoli nerozumí významu slov, dokáže vnímat láskyplnou intonaci, která ho uklidňuje. Pokud si na to troufnete, můžete mu i zpívat. Podporujete tak jeho duševní vývoj, paměť, učení a sluchovou paměť.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Podpořte vývoj dětského mozku
Velký přehled hraček: Co vaše dítě ocení?
Motorický vývoj: Co má umět vaše dítě
Sociální vývoj dítěte: Jaké bude dělat pokroky?