Menu
Úvod  › 

Hyperaktivní dítě: První pomoc pro rodiče

Připomíná tryskovou myš, celý den pobíhá, neustále něco vymýšlí, vyžaduje stoprocentní pozornost a většinou působí jako chodící katastrofa. Následující tipy mohou rodičům hyperaktivních dětí zachránit duševní zdraví.

Jsou klidné a jsou živější děti. A pak existuje ještě zvláštní kategorie děti - ty, které svou energií připomínají tsunami, která smete všechno, co jí stojí v cestě. Nepostojí, neposedí, nedokáží chodit klidně, protože jejich nezměrná energie je nutí do neustálého pobíhání. Vypravit se s nimi do restaurace, nebo dokonce třeba do divadla, nepadá vůbec v úvahu. Ostatně i váš byt vypadá po jejich řádění jako po nájezdu kobylek. Rodiče hyperaktivních dětí jsou neustále jednou nohou v Bohnicích. Pokud patříte mezi ně, vyzkoušejte následující tipy, které vám pomohou přebytečnou energii vašeho zlatíčka alespoň částečně uřídit:

Zkontrolujte jídelníček.

Většina rodičů hyperaktivních dětí tuší, že ládovat dítě bonbóny, čokoládou a dalšími sladkostmi, je nejlepším způsobem, jak se definitivně zbláznit. Celá řada z nich si ale neuvědomuje, že u hyperaktivního dítěte je potřeba hlídat kompletní jídelníček a vyřadit z něj i další stimulanty. Velmi rizikový je například kofein (který obsahují některé colové nápoje), ale i produkty, v nichž se kombinuje pšenice s cukrem (jako je například bílé pečivo, sušenky a koláče), a další chemikálie. Hledejte zdravé alternativy za potraviny s vysokým obsahem cukru, prospějete tak zdraví svého dítěte, ale i své duševní pohodě.

Najděte mu zábavu.

Žádné dítě není moc malé na to, aby začalo sportovat. Právě sport představuje jedinečnou příležitost, jak může dítě vybít přebytečnou aktivitu. Hledejte a vymýšlejte aktivity, v nichž může dítě běhat, skákat, tancovat a vůbec se hýbat. Smiřte se s tím, že společné listování knihami nebo kreslení prostě nikdy nebudou aktivitami, které by ho zajímaly a kterým byste se mohli delší dobu věnovat.

Hrajte si s ním.

Hyperaktivní děti potřebují interakci a stimulaci od ostatních. Zapomeňte na to, že ho posadíte před televizi a ono vydrží sledovat pohádku, zatímco vy se budete věnovat svým věcem. Děti s přebytkem enrgie se začnou velmi brzo nudit, což nezbytně vyvrcholí v demolici vybavení bytu, nebo další likvidační aktivity, kterými se snaží zabavit.

Přizpůsobte výběr hraček.

Hyperaktivní děti potřebují neustále něco dělat a neustále se hýbat. Vybírejte pro ně proto takové hračky, které podporují pohyb (kola, koloběžky, odrážedla, míč, frisbee....). Deskové hry a další pasivnější aktivity dělejte společně, respektive pod dohledem někoho dospělého.

Omezte televizi.

Snažte se omezit co nejvíc čas, který dítě stráví před televizí a počítačem. Je prokázáno, že právě sledování televize, či hraní počítačových her, zhoršuje problémy s pozorností a chováním. Snažte se proto, aby vaše dítě trávilo před obrazovkou či monitorem jen minimum času.

Soustřeďte se na pozitivní chování.

Jedním z nejnáročnějších úkolů rodičů hyperaktivních dětí je neustálé okřikování, napomínání a kontrolování. Snažte se místo toho soustředit na pozitivní chování dítěte. Místo toho, abyste na něj ječeli, že skáče na regály v supermarketu, pochvalte ho, jak je šikovné a poproste ho, aby teď neskákalo, ale ukázalo vám, jak umí skákat venku, až zaplatíte nákup. Bude to příjemnější pro něj i pro vás.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Neklidné dítě: První pomoc pro rodiče
Děti s ADHD: Nejčastější otázky a odpovědi
12 způsobů, jak strávit den s miminem
Nejhorší lži, které říkáte svým dětem
Zapomeňte na sterilní čistotu. Vychovávejte děti ve špíně!
Děti a domácí práce: Co byste měli vědět