Menu
Úvod  › 

10 věcí, které psychicky vyrovnaní rodiče nedělají

Nelitují sami sebe. Neplýtvají energií na to, co nemohou změnit. Nelpí na minulosti. Nesrovnávají. Patříte mezi rodiče-mazáky, nebo jste v roli rodičů stále začátečníky?

1. Neztrácí čas sebelitováním.

Duševně vyrovnaní a zralí rodiče neztrácí čas tím, že by se sebelitovali a pitvali v úvahách typu: "Moje dítě se mě snaží trestat," a dalších podobných. Neutápí se problémech, ale snaží se je aktivně řešit. Nelitují se, nenadávají si a nepřesvědčují sami sebe, že jsou jako rodiče nemožní. Raději dělají všechno pro to, aby v rodičovské roli obstáli a mohli mít sami pro sebe čisté svědomí.

2. Nepodléhají svým emocím.

Samozřejmě, že i ti nejdokonalejší rodiče na světě mají chvíle, kdy by své ratolesti nejraději odložili na pustý ostrov, ale rodiče mazáci se vyznačují tím, že ve většině případů nedovolí negativním emocím, aby jim znepříjemňovaly život. Necítí potřebu všem kolem sdělovat, že je jejich dítě přivede do blázince, ale jsou schopni přijmout za své emoce zodpovědnost.

3. Nebrání se změnám.

Rodiče mazáci jsou si vědomi toho, že spolu s tím, jak jejich děti rostou a vyvíjejí se, mění se i jejich chování, postoje a názory. A také ví, že je to naprosto v pořádku, proto to tolerují a nesnaží se je "ohýbat" podle svého.

4. Neplýtvají energií na věci, které nemohou změnit.

Psychicky vyrovnaní rodič se zaměřují spíše na ovlivňování než na kontrolování. Například tak zajistí dítěti co nejlepší podmínky pro studium, jsou připraveni mu pomoci, ale nesnaží se ho za každou cenu přinutit, aby absolvovalo vzdělání, na které nemá schopnosti.

5. Neřídí se podle ostatních.

Rodiče mazáci jsou si vědomi své vlastní ceny, jsou si sebou jisti a ví, že pro své děti dělají to nejlepší podle svého svědomí. Netrápí se proto tím, co si o nich myslí okolí a jestli v očích zvědavých sousedů svou roli zvládají, nebo ne.

6. Nelpí na minulosti.

Ví, že minulost nezmění a nemá cenu se tím trápit. Odpustili proto chyby svým vlastním rodičům a smířili se s vlastním dětstvím. Z chyb a křivd, které byly kdysi napáchany na nich (a neexistuje takový člověk, který by je ve své anamnéze neměl), se dokáží poučit a snaží se je na svých dětech neopakovat. Ale spíš než aby se zaměřili na minulost, dívají se dopředu.

7. Neopakují chyby.

Je jim jasné, že chyby dělá každý, ale dokáží ty své identifikovat a jen výjimečně je zopakují. Mají totiž dostatečnou sebereflexi, aby sami sebe nepovažovali za neomylné a umí se za své chyby i omluvit, aniž by to považovali za ponižující.

8. Nesrovnávají.

Nejenže netouží po tom, aby jejich dítě hrálo lépe fotbal, protože zrovna jeho kamarád je fotbalovým šampionem, ale nesrovnávají ani sebe s jinými rodiči. Uvědomují si, že každý rodič i každé dítě jsou originály se silnými a slabými stránkami a proto žádným porovnáváním neztrácí čas.

9. Nemají problém být sami.

Psychicky vyrovnaní rodiče nemají nejmenší problém vyžádat si oddychový čas a strávit ho sami. Ví, že občas potřebují dobít baterky a že je mnohem lepší strávit nějaký sami se sebou a relaxovat bez dětí, než být dětem k dispozici neustále jako nervózní a unavený rodič.

10. Nečekají okamžitý úspěch.

Rodiče mazáci moc dobře ví, že chování jejich dětí se rozhodně nezmění za noc a výchovné eduty je potřeba opakovat i trpělivě vysvětlovat, aby se časem výsledek dostavil.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články