Menu
Úvod  › 

10 věcí, kterých se rodiče prvňáčků nejvíc bojí

Dostane dobrou učitelku? Najde si nové kamarády? Zůstane mu vůbec nějaký čas na hry? A jak to zvládnete vy? Následujících deset věcí rodiče nastávajících prvňáčků nejvíc trápí?

Je to obrovská změna ve vašem životě i životě vašeho potomka. Jakmile začne chodit do školy, přestává být vaším malým chlapečkem/holčičkou a už se vám bude jen vzdalovat. Je samozřejmé, že se obáváte, aby to váš malý prvňáček všechno zvládl, vykročil pravou nohou, ve škole se mu líbilo a všichni jste to přežili při zachování duševního zdraví. Vězte, že následujících deset obav, strachů a úzkostí je úplně normálních a zažívá je každý rodič nastávajících prvňáčků:

1. Vybrali jsme správnou školu?

Bude se mu ve státní líbit? Neměli jsme raději investovat do soukromého vzdělání? Má naše spádová škola dostatečně dobrou pověst? Nebudou ho tam přetěžovat, nebo naopak brzdit? Je normální, že chcete pro své dítě to nejlepší, ale uvědomte si, že každá škola má zákonitě svá pozitiva i negativa a pokud vám nebude vyhovovat, vždy máte možnost přestupu.

2. Dostane dobrou učitelku?

Kvalitní a rozumná učitelka je samozřejmě zcela klíčovým faktorem, který ale na druhou stranu nemůžete nijak ovlivnit. Snažte se, abyste s ní od začátku navázali bezproblémový vztah, ukažte svůj zájem i ochotu spolupracovat.

3. Najde si tam kamarády?

Přirozeně vám krvácí srdce, že se vaše dítě musí rozloučit se školkovým kolektivem a kamarády, na které je zvyklé. Ale nemusíte se bát. Neexistuje dítě, které by si ve škole nenašlo alespoň jednoho kamaráda.

4. Jak to budu mít s ostatními rodiči?

Nejspíš vás napadne i to, zda dokážete navázat kontakty s rodiči jeho spolužáků a společně dokážete například prosadit nějakou změnu. Zcela jistě to dokážete.

5. Bude to ve škole zvládat?

Nikdo nechce, aby jeho dítě bojovalo se školními povinnostmi, trápilo se nad učením a nezvládalo. Nicméně školka dokáže děti už částečně připravit na režim a učení, takže pro vaše dítě to bude mnohem menší změna, než si představujete.

6. Nebude se tam nudit?

Možná máte naopak pocit, že je vaše dítě mimořádně nadané a bude se ve škole nudit. Pokud by tomu opravdu tak bylo, můžete se postupem času domluvit s učitelkou na individuálním přístupu, či učebním plánu.

7. Budeme to ráno stíhat?

Možná jsou vaše rána poněkud časově napjatá a máte strach, abyste ho stihli dopravit na osmou do školy. Vše je jen otázkou zvyku a několika dnů, než si na nový režim všichni zvyknete.

8. Co když tam bude zlobit?

A opět jsme u spolupráce učitelky a rodičů. Pokud ukážete dobrou vůli a budete případné problémy řešit postupně a v průběhu času, neměly by vám přerůst přes hlavu.

9. Bude mu chutnat ve školní jídelně?

Kvalita jídla ve školních jídelnách se od dob socialismu výrazně zlepšila a spousta školních jídelen nabízí i možnost volby mezi několika jídly.

10. Bude mít dost času na hraní?

Asi jednou z největších obav rodičů budoucích prvňáčků je to, že jejich dítěti končí dětství a už nebude mít možnost hrát si. Nemusíte mít strach. Do života vašeho prvňáčka samozřejmě vstoupí víc povinností a jiný režim, ale volného času mu zůstane stále dost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nástup do školy podle zvěrokruhu
Test: Je vaše dítě zralé na školku?
S nástupem dětí do školky nespěchejte
Jak ulehčit dítěti nástupdo školy/školky
Jak připravit dítě na první třídu?