Menu
Úvod  › 

Předsevzetí, které by lékaři chtěli, abyste udělali

Dáváte si se začátkem nového roku předsevzetí? Zkuste se při jejich výběru inspirovat tím, jaká předsevzetí by si na vašem místě dali lékaři.

S novým rokem nadchází ideální příležitost pro změnu životního stylu. Rozhodli jste se, že začnete zdravěji žít, zhubnete, zatočíte se zdravotními problémy? Kdyby o tom mohli rozhodovat lékaři, měli byste si rozhodně dát následující předsevzetí:

Dejte si konkrétní cíl.

Dostat se do formy. Začít žít zdravěji. Zhubnout. To všechno jsou běžná předsevzetí, proti kterým samozřejmě nelze nic namítat, ale která také o ničem konkrétním nevypovídají. Místo toho, abyste použili nekonkrétní termín, že v průběhu příštího roku zhubnete, raději si dejte předsevzetí, že například v průběhu příštího měsíce shodíte jedno kilo, nebo že během jednoho měsíce zkonzumujete pouze jednu tabulku čokolády. Vyvarujte se obecných předsevzetí v dlouhém časovém horizontu, u kterých je jen minimální pravděpodobnost, že je splníte.

Začněte se víc hýbat.

Nemusíte utrácet tisíce za permanentky do fitness center, které stejně nakonec nevyužijete. Klidně si můžete dát za úkol, že pro začátek přestanete používat výtah a začnete chodit po schodech pěšky, nebo že jednu zastávku městské hromadné dojdete pěšky. Zkrátka kdykoli je to jen trochu možné, vzpomeňte si na své předsevzetí a zařaďte do svého programu pohyb navíc. Pamatujte si, že každý krok navíc se počítá.

Zlepšíte ústní hygienu.

Dejte si závazek, že tento rok zlepšíte svou ústní hygienu. Zařaďte do své každodenní rutiny použití zubní nitě, jednosvazkového kartáčku i ústní vody. I když vám to může připadat jako prkotina, ušetříte tím nejen peníze za zubaře, ale zlepšíte tak i své celkové zdraví. Věděli jste například, že zánět dásní zvyšuje riziko, že vás postihne kardiovaskulární onemocnění.

Noste sluneční brýle.

Kdyby o vašich předsevzetích mohli rozhodovat lékaři, chtěli by, abyste začali nosit pravidelně sluneční brýle. A abyste investovali do těch skutečně kvalitních. Ultrafialové záření výrazně poškozuje lidský zrak a podle průzkumů lidé stále nošení slunečních brýlí podceňují.

Pravidelné prohlídky

Může vám to znít jako nejnudnější a zároveň nejsamozřejmější věc na světě, ale odpovězte sami sobě na otázku, kdy jste byli naposledy na preventivní prohlídce. Většina lidí chodí k lékaři pouze v situacích, kdy je trápí zdravotní problémy. Slibte sami sobě, že budete chodit pravidelně na preventivní prohlídky a najdete si v tomto ohledu sami na sebe čas minimálně jednou do roka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Další články k tématu: Lékař