Menu
Úvod  › 

10 věcí, se kterými si rodiče nemusí dělat starosti

Když si ho přivezete z porodnice, bojíte se na něj sáhnout. Seznamte se s deseti věcmi, které vás u novorozence pravděpodobně vyděsí, ale zcela zbytečně.

1. Dotýkání se měkkých míst na hlavě dítěte

Nejspíš jste už slyšeli, že se v žádném případě nesmíte dotknout měkkého místa na hlavičce dítěte. Pokud něj ale opatrně sáhnete, nemusíte se bát, že se dotýkáte přímo mozku dítěte. Mezi lebečními kostmi je tenká ochranná membrána a volný prostor slouží k tomu, aby se lebka dítěte mohla zúžit a prošla tak při porodu lépe úzkými porodními cestami.

2. Pozorovatelný puls na dětské hlavě

To, co vidíte, je normálně pracující oběhový systém. Protože fontanely překrývají oblast, kde nejsou lebeční kosti srostlé, žíly a tepny jsou viditelné.

3. Krev na plence vaší dcery

V průběhu těhotenství matčiny estrogeny stimulují dělohu plodu. V prvním týdnu života je proto poměrně časté, že má novorozená holčička minimenstruaci a na plence se objeví malé množství krve.

4. Malá prohlubeň na hrudníčku dítěte

Buďte v klidu. Nejedná se o srdeční vadu ani onemocnění. Spolu s tím, jak bude dítě růst, prohlubeň zmizí. U novorozeňat jde o normální anatomii.

5. Stolice po každém kojení

Má vaše dítě stolici po každém kojení? I to je normální jev. Kojené děti vyměšují po každém krmení, protože mateřské mléko se rychle tráví. Děti krmené umělým mlékem z láhve mají stolici méně často. A na závadu není ani řídká stolice; uvědomte si, že dítě je výhradně na tekuté stravě.

6. Permanentní škytavka

Odborníci si zatím nejsou zcela jisti, proč malé děti tolik škytají. Jde pravděpodobně o chybu v komunikaci mezi mozkem a bránicí, která kontroluje dýchání. Nicméně jde o neškodnou součást života novorozenců a kojenců.

7. Pláč

Novorozenci mají nezralý nervový systém a snadno se polekají, což jsou dva hlavní důvody, proč tak často pláčou. Navíc jde o jedinou možnost, jak mohou sdělovat své potřeby.

8. Vyrážka na obličeji

Kvůli mateřským hormonů, které jsou stále obsažené v jejich těle, mnoho malých dětí trpí takzvaným novorozeneckým akné, které se obvykle objeví mezi dvěma týdny a dvěma měsíci. Je neškodné a brzo zmizí.

9. Nateklá prsíčka u chlapců

Ty samé hormony jsou příčinou, že i novorození chlapci mají zduřelá prsíčka. Jde pouze do dočasnou a zcela neškodnou záležitost.

10. Neustálé kýchání

Novorozenci mají maličký nosík a i zcela minimální množství hlenu je podnětem ke kýchání. Jakmile vymění sterilní prostředí vaší dělohy za znečištěné prostředí venkovního světa, je normální, že se nečistot zbavuje kýcháním. Pokud nejde o žlutý hlen, nejedná se o nachlazení a kýchání je zcela normální součástí života právě narozeného dítěte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Chyby, které dělají čerství rodiče
Nemocné dítě: Kdy musíte volat lékaře?
Jak uklidnit dítě: Tipy pro tatínky