Menu
Úvod  ›   ›   › 

Zrušte bolest zad: Preventivní tipy

Patří k nejčastějším a zároveň nejotravnějším. Bolesti zad ale můžete účinně předejít. Nabízíme vám efektivní tipy na její prevenci.

S bolestmi zad a páteře má v průběhu života zkušenost prakticky každý člověk. Jakmile už vás záda začnou bolet, odstranění problémů vyžaduje obvykle mnoho času i úsilí. Mnohem víc se vám vyplatí vsadit na účinnou prevenci a bolestem zad předcházet. Poradíme vám jak.

1. Uvědomujte si své tělo

Vaše tělo je dokonalým mechanismem, kde všechno souvisí se vším - odchylka či problém v jedné jeho části se odrazí i ve fungování částí ostatních. A to je i případ správného postoje. Pokud je držení těla ideální, kosti jsou vycentrované a vyvážené, svaly uvolněné bez křeče s plným rozsahem pohybů. Když si například sednete, cítíte v zádech menší (či větší) napětí, než když stojíte či chodíte? Jak cítíte své svaly, když se ráno vzbudíte a vstane? Uvědomte si, jak funguje vaše tělo a v jaké formě jsou vaše svaly.

2. Posilujte jádro těla

Břišní a zádové svaly v součinnosti udržují trup vzpřímený. Slabé, netrénované svaly trupu, nebo nerovnoměrná zátěž mohou být příčinou zranění zad. Pomůže vám cvičení na posílení jádra těla, jako je například jóga, pilates, či cvičení ve vodě.

3. Zacházejte se svým tělem správně

Pokud jste stejní jako většina lidí, vykonáváte určité aktivity v průběhu dne naprosto mechanicky. Zkuste se však zamyslet nad tím, jakým způsobem je vykonáváte. Jak například zvedáte těžké věci ze země? Jakým způsobem sedíte? Jak píšete na počítači? Pokud začnete přemýšlet nad držením svého těla, uvědomíte si nejspíš celu řadu chyb, které děláte, a vyvarujete se zbytečných bolestí zad.

4. Hýbejte se

Celá řada výzkumů dokázala, že pravidelný pohyb působí jako vynikající prevence bolestí zad a už vzniklou bolest snižuje. Cvičení zvyšuje svalový tonus a flexibilitu. Právě proto je cvičení součástí rehabilitačních programů. Zejména důležité je praktikování cviků na záda při sedavém zaměstnání.

5. Dýchejte

Stejné svalové skupiny, které zajišťují dýchání, fungují i při udržování správného postoje. Dechová cvičení (například z jógy, či cvičení pilates) posilují centrum těla a zlepšují jeho držení. Právě pevné centrum těla je odpovědné za správný postoj. Při dobrém držení těla je potom páteř méně namáhána.

6. Udržujte si zdravou váhu

Zdravá záda jsou kombinací zdravých a fungujících nervů, svalů a kostí. Pokud máte nadváhu, vyvíjíte na tyto struktury příliš velký tlak. Zdravá a přiměřená hmotnost je tak nejlepší prevencí proti bolestem zad.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Záda bolí - co s tím?