Menu
Úvod  › 

Co musíte vědět o novorozenecké kolice

Těžko byste našli většího strašáka novopečených rodičů než je novorozenecká kolika. Častá příčina nekonečného pláče a probdělých nocí se týká většiny miminek. Přečtěte si všechno, co byste o této nepříjemné komplikaci měli vědět a jaké máte možnosti vypořádat se s ní.

O co jde?

Co je příčinou toho, že absolutně zdravé dítě zuřivě pláče a není k utěšení? Pokud má vaše dítě prudké záchvaty pláče a nedá se ničím utěšit, je pravděpodobné, že příčinou je právě kolika. Mezi další symptomy, které vám pomohou odlišit koliku od "obyčejných" druhů pláče, je nafouklé bříško miminka, plynatost a krčení a natáhování nožiček.

Pokud se u vašeho dítěte pravidelně objevují příznaky koliky, rozhodně v tom nejste sami. Přibližně jedno dítě z pěti ve věku mezi dvěma týdny a třemi měsíci je touto nepříjemností postiženo. Kolika není tělesná porucha nebo nemoc; obvykle trvá tři a více hodin denně a pláč pokračuje bez zjevné příčiny (jako je například hlad nebo mokrá plenka).

Dítě s kolikou často pláče mezi šestou hodinou odpolední a půlnocí. Je samozřejmé, že rodiče se potom cítí velmi unaveně a vyčerpaně. I když byste po několika hodinách zuřivého pláče nejraději vyskočili z okna, neustále si opakujte, že to nebude trvat věčně. Novorozenecká kolika obvykle vrcholí ve věku kolem šesti týdnů a potom se pomalu vytrácí - zcela mizí ve věku kolem tří měsíců.

Co je její příčinou?

Nikdo přesně neví, co koliku přesně způsobuje. Nicméně existuje několik teorií, co může být příčinou neutěšitelného pláče novorozence:

Přílišná stimulace: Někteří odborníci předpokládají, že děti ve věku mezi dvěma týdny a třemi měsíci neutěšitelně pláčou kvůli tomu, že jejich těla nejsou schopná vyrovnat se se stimulací a všemi podněty kolem nich. To by také vysvětlovalo, proč se často kolika objeví na sklonku dne. V bdělém stavu dítě vnímá všechny vizuální podněty, zvuky a vůně kolem nich a na konci dne jejich tělo dosáhne svého limitu. Dítě je přetažené, nedokáže usnout a proto pláče.

Plyn: Dalším možným vysvětlením je plyn, který způsobuje nafouklé bříško, a je příčinou neutěšitelné pláče dítěte. Nadměrné množství plynu v trávicí soustavě může být způsobeno intolerancí laktosy, alergií na mléko, jídlo konzumované matkou, které přejde do mateřského mléka, a způsobuje plynatost dítěte (například káva, ořechy, či některá zelenina).

Úzkost: Není nic neobvyklého na tom, že novopečená matka se cítí nejistá a úzkostlivá a na konci dne se tento stres kumuluje. Tato úzkost se přenáší na dítě a to potom intenzivně pláče.

Jak se s ní vypořádat

Neexistuje žádná stoprocentně osvědčená metoda, jak se s kolikou novorozence vyrovnat, ale tady jsou možnosti, které můžete vyzkoušet:

- Přecházejte s dítětem v náručí po pokoji.

- Houpejte ho.

- Chovejte ho "na tygříka", s bříškem opřeným o předloktí.

- Skákejte s ním na gymnastickém míči. Houpavý pohyb má uklidňující efekt.

- Dejte dítě do autosedačky a vyvezte jej na projížďku autem. Vibrace a pohyb auta často dítě uklidní.

- Pusťte vysavač, myčku, nebo pračku. Monotónní zvuk může dítě uspat.

- Zkuste s dítětem poslouchat klidnou relaxační hudbu.

- Vyzkoušejte kapky proti nadýmání (Sab Simplex, Baby Calm, Lefax, nebo probiotické kapky).

- Masírujte dítěti bříško krouživým pohybem po směru hodinových ručiček.

- Prohřejte miminku bříško (například polštářkem s třešňovými peckami, dostanete jej v DM drogerii za cca 70 Kč).

- Cvičte dítěti s nožičkami. Pohyb uvolní nahromaděné plyny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Děti a zdraví