Menu
Úvod  › 

Mýty o alergii, kterým stále věříte

Většina dětí z alergie vyroste. Alergici si mohou pořídit hypoalergenní psy a kočky. Alergie jsou psychosomatickou záležitostí a navíc vás všech potíží zbaví jediný prášek. Představujeme vám největší mýty o alergiích, kterým stále věříte.

Mýtus: Všech potíží vás zbaví jediný prášek.

Žijete v domnění, že alergie není v jednadvacátém století absolutně žádný problém, protože stačí, když cítíte šimrání v nose, vezmete si jeden prášek a všechno bude v pořádku? To je ale velký omyl. Neexistuje žádný univerzální prostředek, který by vás účinně zbavil svědících očí, vyrážky, kýchání, či otoků. Nejčastěji užívaným prostředkem proti alergii jsou antihistamika. Jak už jejich název napovídá, jde o léky, které blokují vylučování histaminu, který dělo při alergické reakci tělo produkuje. A právě histamin je obvykle zodpovědný za ucpaný nos, kýchání a svědění. Antihistamika působí rychle, bohužel však běžně prodejná antihistamika mají poměrně malý efekt a pokud chcete, aby jste s jejich pomocí alergii zvládli, je potřeba začít je užívat už několik dní před vypuknutím alergického záchvatu.

Mýtus: Většina dětí z alergie vyroste.

Je pravda, že v případě některých potravinových alergií, jako je například alergie na mléko, sóju, nebo vejce, z nich skutečně přibližně osmdesát procent dětí vyroste. Nicméně u celé řady dalších alergií bohužel už tyto statistiky neplatí. Například z alergie na ořechy vyroste jen přibližně dvacet procent dětí a nikdo zatím netuší, proč tomu tak je. Pokud tedy vaše dítě trpí alergickou rýmou, je klidně možné, že ho bude sužovat po celý zbytek života.

Mýtus: Alergici mohou mít hypoalergenní psy nebo kočky.

Je nám líto, ale nic podobného jako hypoalergenní pes nebo kočka neexistuje. I když celá řada kočičích a psích ras je označována jako hypoalergenní kvůli krátké srsti, nebo minimálnímu osrstění, neřeší to problém s tím, že alergeny, které nemocné provokují a dráždí, se nachází ve zvířecích výměšcích, jako jsou sliny, moč, nebo kožní maz.

Mýtus: Alergie jsou psychosomatické.

I když se vás ezotericky zaměření lidé budou snažit přesvědčit, že problém s alergií je pouze ve vaší hlavě (a věřte tomu, že takové budete potkávat celý život), je to nesmysl. Alergie jsou velmi reálnou chorobou, která může ohrožovat i váš život. Jsou podmíněny geneticky i prostředím a i když podle některých odborníků při nich hraje role i psychika a emoce, ovlivnit mohou spíše jejich průběh a nikoli vznik. Jde o chemickou reakci organismu na velmi konkrétní podnět a nikoli pouhou "neukázněnost" vaší psychiky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Mýty