Menu
Úvod  ›   › 

Zdravotní chyby, které v zimě dělají všichni

Děláte je i vy, nejspíš si je neuvědomujete - a to i přesto, že vám ničí zdraví. Následujících prohřešků proti zdraví se v zimě dopouští všichni.

Spoléháte na vitamín C

Většina lidí je přesvědčena o tom, že je před chřipkou uchrání sklenice čerstvě vymačkaného pomerančového džusu, ale podle odborníků je to jen plýtvání penězi. V roce 2013 vědci zrevidovali výsledky výzkumů za posledních sedmdesát let a zjistili, že poté, co už nachlazení nebo chřipka propuknou, ani velké dávky vitamínu C nezkrátí nebo nezlehčí jeho průběh. A stejně tak se neprokázalo ani to, že by vitamín C působil jako prevence nachlazení. Naopak se zjistilo, že potravinové doplňky s obsahem zinku, které užijete do čtyřiadvaceti hodin od okamžiku, kdy se příznaky nachlazení objeví, mohou urychlit jeho průběh a hojení.

Nepijete dost

V zimě necítíme obvykle takovou žízeň jako v létě, ale podle údajů British Dietetic Association bychom měli vypít dva litry tekutin každý den, abychom zůstali hydratovaní. Vzhledem k tomu, že při teplotách pod nulou zřejmě nebudete mít chuť na studené nápoje, můžete do pitného režimu zahrnout bylinkové čaje, ale klidně i polévky a další horké tekutiny. Vyhýbejte se však nápojům s obsahem kofeinu, které vás bude dehydratovat.

Nepoužíváte krém na opalování

I když je v zimě síla slunečních paprsků menší, neznamená to, že na nás zimní slunce nemá žádný vliv. Ačkoli většina lidí v zimě krém na opalování nepoužívá, měli byste se naučit ošetřovat svou pokožku i v zimě krémem s faktorem minimálně patnáct.

Sušíte své oblečení v bytě

Výzkumy ukázaly, že v jednadevadesáti procentech domácností se vyskytují těkavé látky a pokud sušíte mokré oblečení na radiátorech, uvolňuje se z něj acetaldehyd a benzen. Tyto látky zvyšují riziko astmatu a kožních onemocnění. Mokré oblečení byste rozhodně měli sušit na sušáku (tedy ne na radiátoru) a pokud možná v místnosti s otevřeným oknem (když už ho musíte sušit uvnitř).

Vytápíte si ložnici

Spousta lidí si s příchodem zimního období automaticky zesiluje topení a zvyšuje teplotu ve všech obytných místnostech včetně ložnice. Nicméně ložnice by měla zůstat chladná, temná a tichá. Když poklesne i tělesná teplota, váš spánek bude kvalitnější a hlubší.

Příliš se oblékáte na cvičení

Jdete sportovat a oblékáte se jako na severní pól? Chyba. Čím víc budete oblečeni, tím víc se budete potit a tím víc budete při sportu dehydrovaní. Místo toho, abyste na sebe navlékali kila oblečení, investujte do kvalitních kousků, které vás udrží v teple a budou odvádět pot od vaší pokožky.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články