Menu
Úvod  › 

Největší chyby, kterých se rodiče dopouštějí

Příliš vysvětlujete a diskutujete, jste nedůslední a snažíte se vychovávat, když máte vztek. Zkontrolujte si, kolika z následujích chyb se při výchově dětí dopouštíte vy.

Nerespektujte

Jednou z nejčastějších chyb je situace, kdy rodiče vyžadují, aby je dítě respektovalo, ale sami nejsou k jeho osobě respekt schopni projevit. To znamená, že neberou v potaz jeho názor, neptají se na něj a vychovávají pouze příkazy a zákazy. Zkuste si představit způsob, kterým řešíte konflikty s dospělými (například se svými kolegy v práci) a stejné zásady aplikujte i při konfliktních situacích s dětmi. Na dospělé obvykle v konfliktních situacích nekřičíte, nenadáváte a zkoušíte ovládnout svůj vztek, zkuste tedy to samé i u dětí.

Vychováváte ve vzteku

Existují věci, které by se nikdy neměly dělat společně, jako například pití alkoholu a řízení auta, stejně tak byste se neměli ani snažit vychovávat dítě, kdy máte vztek. Ve vzteku a emočním rozrušení řeknete mnohem spíše věci, kterých budete litovat. Dejte si několik minut, abyste se uklidnili, předtím než budete s dítětem probírat jeho prohřešky.

Jste nedůslední

Ráno řeknete dítěte, že pokud si do večera neuklidí svůj pokoj, nebude se moci dívat na televizi. Pokoj sice večer uklizený není, ale dítě škemrá, slibuje, vy se necháte obměkčit a televizi povolíte. Jenže tím se předem vzdáváte zbraně pro další situaci, kdy po dítěti něco budete chtít. Dávejte dítěti jasné povely, mějte jasná očekávání a důsledně trvejte na jejich plnění. Dítě bude vědět, na čem je a co od vás může čekat.

Příliš mnoho vysvětlujete

Je to hezká představa, že s dítětem všechno prodiskutujte a vysvětlíte si, jenže děti mají velmi dobrý smysl pro to, co je dobré a co špatné. Jednoduchý povel je často mnohem účinější a pro dítě i srozumitelnější než složité a dlouhé vysvětlování. Buďte co nejpřímější a diskusi si nechte pro starší děti.

Jste příliš negativní

Rodiče se často pohybují pouze v relaci: nesmíš, nedělej, nechoď... Místo toho, abyste byli permanentně negativní, převádějte raději své povely a požadavky do pozitivní: mohl bys, prosím... Pozitivně laděné povely a požadavky jsou pro vaše dítě mnohem akceptovatelnější.

Pletete si výchovu s trestáním

Rodiče si častou pletou výchovu s trestáním. Výchova je především určování hranic a autorita se nedá vynutit bitím. Tělesné tresty si schovávejte na naprosto výjimečné situace a vychovávat se snažte pomocí jiných, méně agresivních metod.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak vychovat šťastné dítě
Děti a domácí práce: Jak je zapojit
Děti milujících otců se chovají lépe než ostatní
7 věcí, které musíte dětem odpustit
Tělesně trestané děti jsou více nemocné
7 věcí, které muže po narození dítěte překvapí