Menu
Úvod  › 

Největší chyby, které dělají rodiče dospívajících

Očekáváte to nejhorší, dáváte svému dítěti příliš málo nebo moc svobody. Čtete příliš knih o výchově a nevěříte svým instinktům. Seznamte se s největšími chybami, které dělají rodiče dospívajících dětí.

Vztah s vaším dospívajícím potomkem dostává výrazné trhliny a stále nemůžete najít stejnou řeč. Kdykoli se pokusíte něco vyřešit, nebo dokonce vytknout, skončí to slzami, nebo ukřivděnými gesty. Možná je tomu tak proto, že se dopouštíte některé ze závažných chyb, které rodiče teenagerů často dělají:

Chyba č. 1: Očekáváte nejhorší.

Samozřejmě, že dospívání je spojeno se spoustou problémů, které způsobí teenageři svým chováním. Pokud však budete očekávat jen to nejhorší a chovat se tak, jako by vaši dospívající potomci byli ta nejhorší monstra, nemůžete se divit, že se vaše očekávání vyplní. Ačkoli je puberta vašich dětí velmi náročným obdobím, snažte se nacházet a oceňovat na svých potomcích ty kladné stránky místo toho, abyste jim neustále připomínali, jak jsou špatní. Podle výzkumu z Wake Forest University je dokonce mnohem větší pravděpodobnost, že děti, jejichž rodiče u nich předpokládali špatné chování, se tímto způsobem skutečně začnou chovat. Podle psychologů je také velmi důležité, aby se rodiče dospívajících soustředili na zájmy a koníčky svých dětí, i když jim třeba zcela nerozumí. Otevřou si tak nové oblasti komunikaci.

Chyba č. 2: Čtete příliš mnoho knih o výchově

Místo toho, abyste důvěřovali svým instinktům, snažíte se neustále načíst si moudré rady v knihách pro rodiče? Potom si zkuste najít jinou zábavu na dlouhé zimní večery. Uvědomte si, že neexistuje na světě rada nebo doporučení, které by bylo obecně platné a dalo se aplikovat na všechny bez rozdílu. Pokud se budete snažit násilně aplikovat popsaná pravidla na vaši situaci, ačkoli se na ní možná vůbec nehodí, můžete si víc uškodit než prospět. Místo slepého následování vyčtených rad se raději spolehněte na své vlastní instinkty a selský rozum. Své dítě zcela jistě zvládnete dobře vychovat sami.

Chyba č. 3: Myslíte si, že se ho nemohou týkat drogy.

Jen málokterý rodič si dokáže připustit myšlenku, že by jeho milované dítě mohlo užívat drogy. Přitom právě velká část narkomanů začala s užíváním drog už v dospívání. Samozřejmě nikde není řečeno, že se vaše dítě stane uživatelem drog, ale je dobré nepodceňovat varovné signály a mít oči otevřené. Sledujte, v jakém stavu se váš potomek vrací z klubů a mejdanů. Mějte přehled i o tom, kolik přibližně a jak často pije alkohol. Nelze samozřejmě očekávat, že se dospívající nikdy neopijí a k občasnému alkoholovému excesu buďte tolerantní. Všímejte si však nevysvětlitelných a nápadných změn v chování vašeho teenagera, zanedbávání vzhledu, neplnění povinností, zhoršení prospěchu, náhlé změny přátel i koníčků.

Chyba č. 4: Necháváte příliš mnoho nebo příliš málo volnosti

Puberta je zlomové období, kdy děti přestávají být dětmi, ale stále ještě nejsou dospělými. Pro rodiče je toto období náročné zejména proto, že by měli svým potomkům dopřát poněkud více svobody a samostatnosti, na druhou stranu dospívající stále ještě potřebují řád a jasná pravidla. Myslete na to, že pokud dospívajícímu vládnete železnou rukou a nedopřejete mu dostatek svobody, výsledkem bude nejspíš jeho revolta v okamžiku, kdy to budete nejméně vhodné a budete to nejméně čekat. Vhodný samozřejmě není ani opačný extrém, kterým je příliš velká svoboda. Trvejte na tom, aby i dospívající dítě dodržovalo základní pravidla nastavená ve vaší rodině a aby neslo zodpovědnost za následky svého chování.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Výprask dítěte: Co můžete udělat jinak?
7 věci, které by měl otec naučit svou dceru
6 triků, jak zvládnout výchovu dítěte
Jak zvládnout agresivní dítě