Menu
Úvod  › 

Největších chyby, které dělají rozvedení rodiče

Vzkazujete si po dětech, děláte si z nich psychoterapeuty, kritizujete svou ex, znepříjemňujete jim návštěvy. Následující chyby nejvíc ubližují dětem rozvedených rodičů.

Rozvod je obtížný sám o sobě, ale nejhůř se dotýká dětí, které samozřejmě zasáhne nejvíc. Nejenže se musí vyrovnat s tím, že vztah jejich rodičů skončil a na scéně se objevují noví partneři, ale často také mají pocit, že musí volit mezi matkou a otcem, což je pro každé dítě neřešitelné dilema. Pokud nechcete svým dětem rozvod ještě více ztěžovat, dejte si pozor, abyste se nedopustili stejných chyb, jako většina rozvedených rodičů.

1. Posíláte si po dětech vzkazy.

Skutečnost, že spolu nejste schopni komunikovat, je pouze váš problém, do kterého byste nikdy neměli zahrnout děti. Vzkazování si, posílání zpráv a vůbec komunikace skrze děti je jednou z největších chyb, kterých se rozvedení rodiče dopouštějí. Uvědomte si, že podobným chováním nejen jasně ukazujete, že nejste schopni se domluvit, ale především do svých sporů a komunikačních problémů přímo zatahujete dítě, které to nemůže nijak ovlivnit. Znemožňujete mu tak, aby se s vaším rozchodem vypořádalo a mohlo ho pro sebe uzavřít. Tím, že si z něj děláte poslíčka, otevíráte stále znovu staré rány. Uvědomte si, že vaše komunikační problémy jsou pouze vaše a nezatahujte do nich své potomky.

2. Děláte si z nich psychoterapeuty.

Pokud máte už odrostlejší děti, možná vás to svádí, abyste se jim svěřovali, vylévali srdíčko a probírali s nimi problémy, které nejste schopni s ex vyřešit. Jenže vaše dítě není dospělý, s nímž byste mohli tyto problémy probírat a hlavně má ve vašem životě úplně jinou roli - je to vaše dítě. Pokud nejste schopni vyřešit si své problémy sami, požádejte o trpělivé ucho své přátele, nebo psychoterapeuta, ale své potomky z toho vynechte.

3. Přetahujete je na svou stranu.

Může to být nejtěžší věc na světě - zejména, pokud je ve hře pocit křivdy a zjitřené emoce - ale nikdy svou (svého) ex nekritizujte před dětmi a nesnažte se je přetáhnout na svou stranu. Uvědomte si, že dítě nikdy nemůže volit mezi rodiči a pokud se ho snažíte přetáhnout na svou stranu, stavíte ho před neřešitelné dilema. Vy jste dospělí a vy se se svým manželským neúspěchem musíte vyrovnat sami a nesnažit se do něj angažovat své potomky.

4. Znepříjemňujete jim návštěvy.

I když to může být těžké (zejména, pokud si vaše ex už našla nového partnera), chovejte se tak, jako kdyby dítě odjíždělo na nějaký čas ke kterýmkoli příbuzným a za čas se vracelo zpátky. Šetřete poznámkami, které by se jakýmkoli způsobem dotýkaly vaší bývalé, ale i emocemi, citovým vydíráním a srdceryvnými výlevy. Největší zátěž je to pro vaše dítě, které musí pendlovat mezi vámi dvěma a vy nemáte právo mu to ještě zhoršovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
15 signálů, že se brzy rozejdete
7 věcí, které byste měli udělat, než se rozvedete
Co musíte udělat, když zjistíte, že vás podvádí
Mýty o rozvodu, které můžete ignorovat
8 vět, které nikdy neříkejte někomu, kdo se rozvádí
7 skutečně divných důvodů rozvodu