Menu
Úvod  ›   › 

Nejhorší chyby, které děláte při cvičení

Cvičíte pouze s přístroji v posilovně. Myslíte si, že břicho vám vyrýsují sklapovačky. Přeháníte to s délkou tréninku. Představujeme vám největší chyby, které můžete dělat při cvičení.

1. chyba: Provádíte izolované cviky.

Pokud budete provádět pouze výpady, nebo cviky na posílení bicepsů, nemůžete se divit, že nedosahujete takových výsledků, jaké byste si představovali. Prováděním izolovaných cviků zaměřených pouze na jednu svalovou skupinu, nedochází k dostatečné stimulaci svalových vláken a spálíte mnohem méně kalorií. Jestliže chcete efektivně budovat svalovou hmotu a spálit více kalorií, soustřeďte se na posilování všech svalových partií.

2. chyba: Cvičíte pouze s přístroji ve fitness.

Přístroje v posilovně vypadají velmi profi a možná vám dodají pocit, že cvičíte efektivněji a lépe. Problém je však v tom, že sebelepší přístroj nedokáže respektovat přirozený rozsah pohybů právě vašeho těla a má limitované použití. Při cvičení, které omezíte pouze na stroje v posilovně, existuje mnohem větší pravděpodobnost, že si způsobíte zranění svalu nebo kloubů, protože se je nutíte do pohybu, který jim není přirozený. Nesoustřeďujte se pouze na cvičení v posilovně a za pomoci strojů, ale kombinujte ho s pohybem, kdy bude přirozenou zátěž tvořit jen váha vašeho těla.

3. chyba: Přeháníte to s kardiem.

Každý člověk, který kdy něco slyšel o cvičení, tuší, že pokud chcete spálit tuk a zhubnout, musíte provozovat aerobní aktivitu. Nicméně ne každé kardio je vhodné. Můžete běhat na pásu, nebo šlapat na rotopedu jako šílenci a kromě bolavých kloubů nedosáhnete ničeho, co by stálo za řeč. Nestačí se totiž jen potit, ale velmi důležitá je i tepová frekvence. Pokud to s tempem přeženete, výsledkem bude, že vaše tělo bude spalovat pouze cukry, protože bude cítit potřebu sáhnout do po rychlé energii. Vaše tukové pneumatiky však zůstanou netknuté a váhový úbytek bude jen minimální.

4. chyba: Chcete pekáč buchet a děláte sklapovačky.

Jestliže prahnete po břiše ala pekáč buchet a v rámci této snahy děláte od rána do večera sklapovačky? Potom pro vás máme špatnou zprávu, protože sklapovačky vám vysoustružené břicho nepřihrají. Můžete cvičit břišní svaly až do bezvědomí, ale dokud nespálíte tuk v břišních partiích, nebudou vám žádné svaly platné, protože zkrátka nebudou vidět. Nic proti posilování, ale pokud chcete vidět výsledky, kombinujte je s hubnutím.

5. Opakujete stále stejný trénink.

Opakujete stále stejnou sestavu cviků? Potom se nemůžete divit, že nedosahujete takových výsledků, jaké byste si představovali. Pokud chcete dosáhnout vyrýsované postavy, je nutné, abyste trénink obměňovali. Tělo si na opakované cviky zvykne a po čase se přestanou objevovat ty výsledky, které byste si přestavovali.

6. Cvičíte příliš dlouho.

V případě cvičení rozhodně neplatí, že čím delší trénink, tím lepší či rychlejší výsledky. Tím, že budete cvičit příliš dlouho a budete své tělo přepínat, si koledujete spíš o zranění a bolavé svaly. Váš organismus potřebuje čas na to, aby se dokázal zregenerovat, pouze potom budou vaše svaly růst tak, jak si představujete.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
6 největších mýtů o cvičení
Velký přehled cvičení na různé části těla
Ledování bolavých svalů se přeceňuje
7 důvodů, proč u vás nefungují cviky na břicho
Přetrénování: Když cvičení vašemu tělu ubližuje