Menu
Úvod  › 

Chyby, které dělají čerství rodiče

O tom, že být rodičem není jednoduché, nikdo nepochybuje. Poučte se z chyb, kterých se dopouští většina novopečených rodičů.

Čerstvé novorozeně je zdrojem velkého stresu. Jistá míra stresu je samozřejmě žádoucí, protože vás udržuje v pohotovosti a umožňuje vám fungovat i po dvouhodinovém přerušovaném spánku. Ale ve stresu se také dopustíte mnohem pravděpodobněji zbytečných chyb. Tady je přehled chyb, kterých se nejčastěji novopečení rodiče dopouštějí:

Ignorujete nevyžádané rady

Od té doby, co jste oznámili, že je vaše partnerka těhotná, nejspíš jste oba zavaleni neskutečným množstvím nevyžádaných rad, postřehl a mouder. I když se vám nejspíš ježí všechny chlupy, při větě, která začíná: "Pokud ti můžu radit...", neodsuzujte všechny předem. Jejich vyslechnutí vás nebude nic stát a možná je někdy v budoucnu i využijete.

Řídíte se nevyžádanými radami

Pokud neodhadnete rozumnou míru, budete zavaleni protichůdnými nesmysly. V podstatě každá příbuzná bude mít svůj osvědčený způsob výchovy vašeho dítěte a samozřejmě ten jediný správný. Braňte svou partnerku zejména před výpady své matky.

Podceňujete únavu

Zpočátku se vám možná zdá, že budete schopni fungovat i při čtyřech hodinách spánku. Dítě vás nadopuje adrenalinem a vy máte pocit, že vlastně není potřeba nijak zvlášť měnit denní rozvrh. Jenže v okamžiku, kdy si vaše tělo řekne o odpočinek tím, že odmítne dál fungovat, budete napíchané škody odstraňovat jen těžko. Předcházejte totálnímu vyčerpání a pokuste se odpočívat, kdykoli je to jen možné.

Zanedbáváte jeden druhého

Jde o jednu z nejčastějších chyb novopečených rodičů. Dítě se stane středobodem jejich vesmíru a mají pocit, že nic tak úžasného ještě nikdy nikdo neporodil. To je samozřejmě v pořádku, ale jen do té doby, než se kvůli poskakování kolem dítěte začne rozkládat váš partnerský vztah. V zájmu zachování svého intimního života trvejte na tom, aby dítě spalo ve své posteli a nejpozději v jednom roce i samo ve svém pokoji. Uvědomte si, že tím prospějete i jemu, protože pouze fungující partnerský vztah mu může zajistit spokojené rodiče.

Pořizujete přehnanou dokumentaci

Je přirozené, že máte touhu zachytit každý pohyb, probuzení, úsměv a novou dovednost svého čerstvého dítěte. Nicméně i přesto se pokuste v pořizování fotografií, videozáznamů, pamětních knih a dalších sentimentálních produktů trochu polevit. Už jen proto, že u všech dalších dětí na to nebudete mít tolik času, energie a upřímně ani chuti, a tato disproporce vzpomínek bude trapná i vám samotným.

Opovrhujete secondhandy

Samozřejmě, že byste svému dítěti nejraději pořídili všechno zbrusu nové a nejlépe značkové. Nicméně uvědomte si, že děti rostou prakticky každý den a oblečení, které jim čistě náhodou vydrží déle než dva týdny, zcela určitě zničí roztržením, či zašpiněním nějakou hmotou, která bude vzdorovat jakýmkoli pracím prostředkům. Oblečení po dětech vašich kamarádů či ze secondhandů udělá stejnou službu a vaše dítě v něm bude zcela jistě také spokojené. Ušetřené peníze můžete investovat mnohem účelněji, například do budoucnosti dítěte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
22 důvodů, proč je skvělé být otcem
Nenápadný zabiják: Syndrom třeseného dítěte
Největší nebezpečí pro děti: Váš domov
Jak uklidnit dítě: Tipy pro tatínky