Menu
Úvod  › 

Největší výchovné chyby, které rodiče dělají

Jste přesvědčeni, že jsou dokonalé, nejste dostatečně důslední, neurčujete hranice a neumíte říct ne. Jste si jisti, že neděláte některou z velkých chyb ve výchově svých dětí?

1. Jste přesvědčeni, že jsou dokonalé.

Samozřejmě, že jste přesvědčeni o tom, že jste zplodili dokonalé dítě, a nikdo vám to nevyvrací. Nicméně, pokud budete slepí k jeho chybám (a neexistuje dítě, které by je nemělo) a nebudete se je snažit napravit, rozhodně mu tím neprospějete. Spíš naopak. Pokud chcete, aby z vašeho dítěte vyrostla spokojená osobnost se zdravým sebevědomím, musíte najít rovnováhu mezi povzbuzováním a konstruktivní kritikou. Pomozte mu získat realistický náhled na vlastní schopnosti a tím je i rozvíjet.

2. Jste nedůslední.

Nedůslednost je pravděpodobně největším nepřítelem dobrého rodiče. Když nebudete důslední, vaše dítě nikdy nebude vědět, na čem s vámi je a bude zmatené. Pokud mu v jednom okamžiku něco zakážete, ale v příštím mu to budete tolerovat, protože se budete právě nacházet v lepším rozpoložení, podle čeho se má vaše dítě rozhodnout, zda příště váš zákaz poslechnout, nebo jej ignorovat? Děti potřebují pravidla a řád, který budou dodržovat.

3. Spoléháte na televizi.

Samozřejmě je velmi pohodlné posadit dítě před televizi, nebo mu pustit DVD, které ho zabaví a vy se mu potom nemusíte věnovat. Jenže když se k této metodě uchylujete každý den, zaděláváte mu do budoucna na velké problémy. Nejenže studie potvrdily, že děti, které sledují příliš často televizi, mají problémy s učením i častěji trpí poruchami koncentrace, ale kromě toho mu tak znemožňujete, aby se naučilo samo zabavit a hrát si.

4. Nestanovíte hranice.

Můžete se považovat za nejliberálnějšího rodiče na světě, ale když svému dítěti nestanovíte hranice, znemožníte mu zdravý růst i vývoj a "vychováte" z něj spratka, který bude v budoucnu neustále a velmi bolestně narážet. Děti potřebují hranice a nikdo jiný jim je nemůže stanovit lépe (a dohlížet na jejich dodržování) než jejich vlastní rodiče. A je to také to nejlepší, co pro své potomky můžete udělat. Hranice jsou tím, co dodává dětem pocit bezpečí.

5. Neumíte odmítat.

Je přirozené, že byste svým dětem chtěli dopřát všechno, nač pomyslí, a máte tendenci jim vyhovět (zejména, když na vás udělají psí oči). Jenže děti potřebují zažít i odmítnutí, zklamání a touhu po něčem, která není okamžitě uspokojena. Uvědomte si, že když je nenaučíte čelit odmítnutí, o kolik bolestnější a těžší pro ně bude tato zkušenost, když se s ní setkají až v pozdějším věku. I když je to velmi těžká kapitola výchovy, naučte je vyrovnat se se zklamáním a neplňte všechna jejich přání bezodkladně a ihned.

6. Jste příliš opatrní.

Neustále je kontrolujete a držíte na krátkém "vodítku." Nedovolíte jim vydechnout? Ať už je to způsobeno tím, že o ně máte přílišnou starost a jste přehnaně opatrní, nebo jste zkrátka jen přísní, děti potřebují volnost, aby mohly experimentovat. Je jasné, že to čas od času skončí katastrofou, ale to zkrátka k dětství patří. Povolte jim otěže svého rodičovství, aby mohly volněji dýchat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články