Menu
Úvod  › 

Nejhorší rodičovské tipy všech dob

Je jich plný internet, servírují vám je všichni příbuzní i kamarádi a tváří se, že bez nich nikdy dítě nemůžete správně vychovat. Jenže opak je pravdou. Představujeme vám nejhorší rodičovské tipy všech dob.

Nechte dítě před spaním vybrečet.

Nechce vaše dítě samo usínat? Potom ho musíte nechat vybrečet tak dlouho, dokud neusne. Zřejmě byste už ani nespočítali, kolikrát jste tuto "radu" slyšeli. Jenže skutečnost je taková, že dětský pláč vždy něco znamená a pokud je váš potomek mladší než šest měsíců, můžete si být jistí, že se s vámi nepokouší manipulovat, ale pláče z nějakého konkrétního důvodu. Může být unavené, hladové, nebo mít strach. Tím, že ho necháte vybrečet mu jen dáváte najevo, že s vámi nemůže počítat v krizových situacích. A to zcela jistě není výchovné poselství, které byste mu chtěli do budoucího života předat.

Dítě nikdy nezavinujte.

Naši předci nedali na zavinovačku dopustit a archeologické vykopávky ukázaly, že se používala už čtyři tisíce let před naším letopočtem. Pro matky to bylo praktické řešení, protože se jim děti v zavinovačce lépe přenášely, ale také byly mnohem klidnější. I když vám to může připadat barbarské a máte dojem, že pro dítě musí být kruté, když se nemůže hýbat, ve skutečnosti simuluje zavinovačka prostředí, na které je dítě zvyklé z matčiny dělohy. Novodobé studie ukázaly, že jsou děti v zavinovačkách klidnější, méně pláčou a mají klidnější dech i srdeční tep. Kromě toho se snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí.

Pomažte mu dásně alkoholem.

Oblíbená rada našich babiček má údajně usnadnit prořezávání zoubků a zmírnit bolest, která ho doprovází. Jenže nic takového odborníci nikdy nepotvrdili. Naopak upozorňují na to, že i velmi malé množství alkoholu může být pro miminko osudové. Už čajová lžička whisky stačí k intoxikaci, která může způsobit hypoglykémii, křeče a dechové selhání.

Na spaní v jedné posteli s dítětem není nic špatného.

I když můžete mít pocit, že by dítě přes noc samo ve své postýlce nevydrželo a že pro něj vlastně děláte to nejlepší, když s ním sdílíte jednu postel, opak je pravdou. Je dokázáno, že společné spaní s dítětem v jedné posteli, zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí. Měkká matrace, polštáře a přikrývky, které se nachází v posteli rodičů, jsou pro děti absolutně nevhodné. Raději nechte spát dítě ve vlastní postýlce, která je uzpůsobena pro jeho potřeby. Prospějete tak všem zúčastněným.

Své dítě nikdy netrestejte.

Je samozřejmé, že žádnému rodiči není příjemná role přísného a trestajícího dohlížitele, nicméně psychologové se shodují, že děti potřebují pravidla a řád a také důsledné vedení, které dohlédne na to, aby se stanovená pravidla dodržovala. Uvědomte si, že pro malé děti je svět místem, které teprve poznávají a objevují jeho zákonitosti a řád. Pravidla jim pomáhají zorientovat se a předejít v budoucnu bolestivým nárazům. Součástí vaší role je i dohlížení na to, aby se stanovený řád dodržoval. A občasným trestem prospějete svým dětem víc než takzvanou liberální výchovou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Stali jsme se rodiči!