Menu
Úvod  › 

5 věcí, které dospívající na svých rodičích nesnáší

Možná by bylo jednodušší vypočítat věci, které teenagerům na jejich rodičích nevadí, ale následující pěticí je skutečně rozzuříte.

Jakmile váš potomek vstoupí do puberty, dramaticky se změní věci, které vám bude ochotný tolerovat. Navíc rapidně vzroste počet věcí, které vás na začne nesnášet. Následující pětici patří v teenagerské hitparádě nenáviděného rodičovského chování horní příčky:

1. "Všechno vím, všechno znám"

Možná máte dojem, že to není tak dlouho, co jste sami byli teengerem. Právě proto možná máte tendenci svému potomkovi udílet nevyžádané rady, protože si přece pamatujete, co a jak jste tenkrát řešili a navíc máte životní zkušenosti. Nicméně jen málokterá věta popudí dospívající dítě tolik jako tvrzení: "Naprosto rozumím tomu, čím teď procházíš," případně: "Vím, jak se cítíš." Ostatně podobné tvrzení je nesmysl, protože ať je vám kolik chce let, nikdy nemůžete vědět, jak přesně se kdokoli další cítí. A je úplně jedno, zda se jedná o dospívajícího nebo ne.

2. Přednášky

Teenageři si velmi zakládají na tom, aby jim okolí projevovalo dostatek respektu. Je sice možné, že váš drahý dospívající potomek opět nevynesl koš, nevyvenčil psa a neuklidil si pokoj. Nicméně to ještě není důvod udělovat mu půlhodinovou přednášku. Buďte ujištěni, že provinilec si je velmi dobře vědom toho, co provedl i jaké to bude mít důsledky. Stačí, když mu jednou větou sdělíte, co se vám nelíbí a případně jaký postih z toho v budoucnu poplyne. Přednáškami si jeho respekt rozhodně nezískáte.

3. Neustálé kontrolování

I když se vám to tak možná často nejeví, dospívající skutečně není divokým (a navíc nesvéprávným) koněm, kterého je potřeba co nejrychleji zkrotit. Byli jste dohodnuti, že dorazí domů v deset a klíč zachrastil v zámku v deset hodin a pět minut? Samozřejmě, že o jste si toho všimli, ale je skutečně nutné dělat mu na to téma přednášku? Výchova s sebou přirozeně nese i kontrolu, ale buďte dostatečně velkorysí a nestírejte svého dospívajícího potomka za každé drobné pochybení.

4. Srovnávání

Samozřejmě, že se chová jinak než jeho sourozenci, děti vašich kamarádů, vaši příbuzní a vůbec lidé ve vašem okolí. A je to tak v pořádku, protože jde o jedinečnou osobnost. Nesrovnávejte ho s nikým z jeho okolí a už vůbec mu nepředhazujte, že je někdo lepší, úspěšnější, nebo má větší kvality. Srovnávání je jednou z věcí, na kterou jsou dospívající mimořádně citliví a alergičtí. Ostatně vám by se to na jejich místě také nelíbilo, takže zapomeňte na to, že ho srováním budete motivovat.Nebudete.

5. Nedochvilnost

Je to paradox; i když jsou sami dospívající často nedochvilní, nedochvilnost je něco, co teenageři skutečně nesnáší. Nikdy vám neodpustí, pokud zapomenete na věci, které jim připadají důležité, nebo se zpozdíte, když je odvážíte na schůzku nebo mejdan. Automaticky si to přebírají jako nedostatek zájmu o svou vlastní osobu, což nesou velmi těžce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší chyby, které dělají rodiče dospívajících
5 věcí, které nikdy nesmíte říct svému dítěti
7 signálů, že své dítě přetěžujete
Co dělat, když vaše dítě kouří
Test: Jaký je váš styl výchovy dětí?