Menu
Úvod  › 

Je mi přes 30 a bydlím s rodiči ? přirozený trend nebo z nouze cnost?

Přibližně tři čtvrtiny dospělé populace Čechů má za to, že by jejich děti měli vylétnout z hnízdečka ve věku 25 let. Realita však hovoří o něčem jiném. Výhod bydlení u rodičů, jemuž se také přezdívá mama hotel, využívá více než pětina mladých ve věku od 25 do 35 let a mnohdy i více. Mama hotely fungují napříč celou Českou republikou mnohem lépe než síť hotelů Hilton a jejich počet stále roste.

Především mladým mužům se u rodičů patrně líbí a rozhodnutí odejít a zařídit si vlastní bydlení oddaluje každý čtvrtý. Žádné jiné ubytování není totiž tak finančně výhodné, jako bydlení v pohodlí - u maminky. Domácí strava, vyžehleno, čajíček pod nos a úspora financí.

Zdroj:Bydlení s rodiči

Kdy začít přemýšlet, že je něco špatně?

Bere-li dcera či syn dvojnásobek platu, co rodič a na domácnost přesto přispívá jen pár korun, je patrně někde chyba. Stejně tak, pokud byl synek líný jak veš a nedokončil školu a těžce teď hledá finančně zajímavou práci. Nicméně chyb se dopouští i rodiče, nejen bezohledné děti.

Dnes je jiná doba...

V minulosti bylo zcela normální, že se mladí lidé po dokončení studií snažili osamostatnit a postavit na vlastní. Doba se však razantně změnila - sehnat dobrou práci je čím dál těžší a zaměstnavatelé mají stále vyšší nároky. Na budování vlastního hnízdečka mladým lidem nezbývá moc času. Cestují, užívají si, budují kariéru. Do reality, která je plná zodpovědnosti a kde vanou kruté vichry práce se nehrnou.

Třicátníci, kteří stále bydlí pod křídly svých rodičů, se jen těžko budou vzdávat plné lednice, teplé stravy, vypraného a nažehleného prádla. Mnoho dospělých lidí bydlících stále s rodiči svádí tento fakt na finanční situaci. Nedostatek vlastních finančních prostředků je klíčovým důvodem společného soužití pro přibližně dvě třetiny mladých. Hlavním znakem určujícím dospělost však není věk, nýbrž schopnost se osamostatnit, s čímž souvisí i zajištění vlastního bydlení.

Přednost má luxus-nikoliv soukromí...

Dalším důvodem bydlení s rodiči je to, že mnozí upřednostňují luxus před soukromím. Mamánci přenechávají často na svých rodičích nejen nákupy, vaření, praní, ale i další domácí práce. Za peníze, které díky bydlení v "mama hotelu" ušetří, pak dělají radost především sami sobě - cestují, baví se, kupují značkové oblečení a využívají výhod, které by si dovolit nemohli, kdyby museli bydlet ve vlastním.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Stali jsme se rodiči!