Menu
Úvod  › 

Věci, které vás naučí rodičovství o vlastních rodičích

Je jedno, jestli jste s nimi vycházeli skvěle, nebo jste měli problémy. Jakmile se stanete rodiči a začnete vychovávat vlastní děti, pochopíte najednou spoustu věcí ohledně svých vlastních rodičů.

Když říkali: "To pochopíš, až budeš starší,? měli pravdu!

Jako dítě nebo teenager jste byli nejspíš za tuto větu ochotni na místě vraždit, ale teprve s odstupem let zjistíte, že jde o výrok, který by se měl tesat do kamene. Jejich rozhodnutí, která jste tenkrát nechápali a uváděly vás v zuřivost, se vám najednou zdají naprosto logická a vlastně jediná správná. A co je "nejhorší?; zjistíte, že byste se na jejich místě zachovali úplně stejně.

Nedělalo jim potěšení říkat "ne.?

Jako dítě jste nejspíš měli pocit, že dospělí jsou na světě jen kvůli tomu, aby kazili dětem veškerou zábavu a stáli v cestě jejich geniálním nápadům. Jako rodiče najednou zjistíte, že nejhorší a nejnevděčnější úkol, který rodiče mají, je zakazovat, přikazovat a vůbec dohlížet na dodržování stanovených hranic. A že vašim rodiče to netěšilo úplně stejně jako vás.

Bolely je vaše chyby.

I když se vám to tenkrát nezdálo, rodiče pozorovali vaše chyby a i když je zoufale bolely, věděli, že s některými věcmi se musíte poprat sami. Proto jen stáli nenápadně opodál, aby vám mohli podat ruku, rameno k vyplakání, nebo nabídnout trpělivé ucho. A stejně tak trpíte i vy při pohledu na to, jak se vaše dítě žene po hlavě do průšvihu.

Věděli, kdy jim lžete.

I když jste si připadali příšerně mazaně a měli jste pocit, že jste neodhalitelní a neprůhlední, vaši rodiče většinou velmi dobře věděli, kdy jim lžete. Jen vám to vždy neřekli a bavili se tím mimo váš zorný úhel. Podobně jste schopni i vy rozkrýt vyřčené lži vašich dětí - jen vám to vždy za to nestojí.

Nikdy neměli čas sami pro sebe.

Připadalo vám, že si s vámi málo hrají a klidně by se vám mohli víc věnovat? S odstupem let zjistíte, že to nebylo zdaleka tak horké a že vám věnovali prakticky veškerý svůj volný čas a byli rádi, když se zvládli osprchovat a vyčistit si zuby. Až budete padat večer únavou a vaše nezdolné děti budou mít pocit, že si vlastně přes den vůbec nic neužily, vzpomenete si na to.

Trpěli za vás.

Kdykoli vás něco bolelo, zranili jste se, nebo jste byli nemocní, trpěli snad víc než vy a dali by všechno na světě, aby vás mohli té bolesti zbavit a vzít ji na sebe. Bezmocnost, kdy bude stonat vaše dítě, bude rvát na kusy i vás.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 věcí, které rodiče batolat nesmí řešit
Největších chyby, které dělají rozvedení rodiče
6 věcí, které by učitelé chtěli, aby rodiče věděli
Hyperaktivní dítě: První pomoc pro rodiče
10 nejbolestivějších věcí na rodičovství