Menu
Úvod  › 

8 tipů pro klidnější rodičovství

Rodičovství je jedním z nejobtížnější a nejnáročnějších povolání na světě, které bohužel málokdo ocení. Pokud budete dodržovat následujících osm tipů, bude vaše rodičovská role klidnější a lépe si ji užijete.

1. Najděte si čas sami na sebe.

Může to zní jako utopie, když si uvědomíte, kolik povinností, úkolů a starostí každý den řešíte, ale čas, který budete mít jen sami pro sebe, je absolutní základ. Uvědomte si, že dobrým rodičem můžete být pouze v situaci, kdy jste dlouhodobě psychicky v pohodě. Včleňte do svého programu alespoň několik hodin týdně, během kterých budete dělat jen to, co vás baví - a bez dětí.

2. Nechtějte být perfektní.

Snaha o to být dokonalým rodičem představuje nejkratší cestou do pekla. Neexistuje způsob, jak se stát perfektním rodičem a čím dříve snahu o to vzdáte a "odpustíte" sami sobě, tím lépe pro vás i vaše děti.

3. Naspětě to.

Pokud k dětem vstáváte v průběhu týdne, domluvte se s partnerkou, že víkend budete moci vstávat později ráno. Případně se domluvte, že sobota patří vám, zatímco neděle bude její. Jde o pouhou hodinu či dvě, po kterou jeden z vás zabaví ráno děti, zatímco druhý se po libosti vyspí. Budete překvapeni, co s vámi spánek navíc udělá a jakým způsobem vylepší vaši náladu.

4. Desetiminutový odpočinek

Požádejte partnerku o desetiminutové hájení v době, kdy se vracíte z práce. Stačí několik minut, během kterých se budete moci relativně v klidu převléci, nabrat dech a změnit se z pracujícího v rodiče.

5. Trvejte na programu

Víte, co odděluje pohodové rodiče od těch ostatních? Trvají na dodržování pevného programu. Jejich děti chodí spát ve stejnou dobu, jedí ve stejnou dobu - a u stolu, každý v rodině má své úkoly a povinnosti, které zná a plní.

6. Jděte na rande

Zařiďte si hlídání pro děti (nevymlouvejte se, že to nejde) a dejte si svou partnerkou noční schůzku. Jděte na večeři, do kina, nebo se jen tak projít. Důležité je, abyste měli pravidelně čas je vás dva bez dětí (zakázaná je i konverzace o dětech).

7. Zůstaňte v kontaktu s přáteli

To, že jste stali rodiči, neznamená, že byste se měli přestat stýkat se svými přáteli a kamarády. Nezapomeňte, že právě oni jsou vaším spojením z "nerodičovským" světem.

8. Buďte sami sebou

O co zoufaleji to klišé zní, o to pravdivější je. Nedovolte, abyste kvůli rodičovství zapomněli na své plány, ideály a touhy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
23 postřehů ze života budoucích otců
20 životních lekcí z dětského hřiště
10 hrozeb, kterým bude vaše manželství čelit v prvním roce dítěte
6 signálů, že si od sebe potřebujete s dětmi odpočinout
4 dětské zlozvyky, které byste neměli ignorovat