Menu
Úvod  › 

Největší zátěží pro nervy rodičů jsou tři děti

Být rodičem není vždy legrace, ale suverénně nejvíc stresu si užijete se třemi dětmi. Tvrdí to alespoň nový rozsáhlý průzkum.

Matky tří dětí zažívají výrazně víc stresu než matky jednoho, dvou, ale i čtyřech a víc dětí. K tomuto závěru dospěl výzkum serveru TodayMoms.com, které ho zúčastnilo víc než sedm tisíc matek.

Na stupnici stresu od jedné do deseti (přičemž deset značilo maximální míru stresu) označila průměrná matka stupeň osm a půl. Jako nejvíc stresující přitom označovaly matky starosti s penězi a balancování mezi svou rodinou a pracovními povinostmi. Na třetím místě se potom umístily konflikty s partnerem, který ženu nepodporuje a vyžaduje stejnou pozornost jako děti. Tři čtvrtiny matek se shodly, že jako stresující také pociťují tlak, který je na ně vyvíjen, aby byly perfektní a obstály nejen před svými blízkými, ale i v porovnání s ostatními matkami.

"Slýchala jsem o válce matek, ale teprve když jsem začala vychovávat vlastní děti a stýkat se víc s ostatními matkami, zjistila jsem, do jaké míry jsou spolu matky schopné soupeřit," svěřila se pětatřicetiletá účastnice výzkumu. "Tři děti jsou skutečně peklo. Nikdy bych si nemyslela, že rozdíl mezi dvěma a třemi je tak propastný, ale máte jen dvě ruce a sehnat dohromady všechny tři je nadlidský výkon. Je pro mě adrenalin třeba jen přejít s nimi silnici," uvedla další z účastnic, která má tři děti ve věku pět, sedm a devět.

Dalším významným zdrojem stresu je nedostatek času pro vykonání všech mateřských povinností. Šedesát procent matek uvedlo, že výchova dívek je pro ně víc stresující než výchova chlapců. Devět z deseti matek navíc stresovalo očekávání jejich okolí, že zůstanou fit, atraktivní a uchovají si přitažlivou postavu. Přitom mateřství s sebou často nese naprostý nedostatek času na uspokojení vlastních potřeb. Řada účastnic uvedla, že nemá čas ani na to, aby si dopřála obyčejnou sprchu.

Připadá vám divné, že matky čtyřech dětí jsou v menším stresu než ty, které mají tři děti? Podle psychologů je to proto, že matky čtyřech a víc dětí rezignují na perfekcionismus a berou svou úlohu s větším nadhledem. Nemají čas zabývat se detaily, protože "jde jen o to přežít", jak podotkla další z účastnic výzkumu. Kromě toho se s každým dalším dítětem zvětšují jejich mateřské schopnosti a zkušenosti a nejsou už tolik vystresované. Kromě toho mají větší zkušenosti s tím, jak si své povinnosti zorganizovat, mají vybudované vazby na jiné matky a znají různé "triky", které jim zvládnutí mateřské role usnadňují.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kdy si pořídit další dítě?
Test: Jaký je váš styl výchovy dětí?
5 věcí, které dospívající na svých rodičích nesnáší
Co by doktoři chtěli, aby rodiče věděli
Boje mezi sourozenci: Jak je zvládnout