Menu
Úvod  › 

10 rodičovských prohlášení, kterých budete určitě litovat

Říkají je všichni, jsou o nich stoprocentně přesvědčeni a nikdy nikomu nevyjdou. Vítejte na přehlídce rodičovských prohlášení, kterých budete určitě litovat.

1. "Nebudu jako moje matka."

Samozřejmě. Je to pochopitelné, že nechcete opakovat ty samé chyby, které dělali vaši rodiče. A samozřejmě budete stejní jako oni.

2. "Moje dítě nikdy nikoho bouchat, kousat, kopat nebude."

Předsevzetí je to hezké, ale úplně zbytečné. Každé dítě prochází zcela přirozeně agresivními obdobími, kdy zkouší, co může udělat a kam až zajít. Jestli se vám podaří zabránit tomu, aby vaše dítě nikdy nikoho jiného nebouchlo, nebo nekouslo, nechte se nominovat na Nobelovu cenu.

3. "Moje dítě bude jíst zdravě."

Jistě, můžete se pokusit o to, aby vaše dítě nikdy neochutnalo pizzu, hamburgera, nebo hranolky, ale spíš poteče voda do kopce.

4. "Moje dítě se takhle na veřejnosti nikdy chovat nebude."

Je jednoduché soudit a odsuzovat, když nemáte vlastní zkušenost. Jenže jakmile si jednou vyzkoušíte, jaké je to vyrazit s malými dětmi do restaurace, či supermarketu, rychle přehodnotíte svá dosavadní předsevzetí.

5. "Moje dítě nikdy nebude trávit hodiny před televizí."

Představte si následující kombinaci: Nemocné a nudící dítě, které máte už několikátý den doma, a vaše nevyřízené pracovní resty. Pořád ještě trváte na tom, že ho neposadíte před televizi a nepustíte mu DVD s pohádkou, abyste měla čas se alespoň osprchovat?

6. "Na své dítě nikdy nebudu křičet."

Samozřejmě to zní velmi šlechetně a bylo by skvělé, kdyby se vám to podařilo. Ale nepodaří. Tedy v případě, že nejste robot a doléhají na vás takové věci jako například únava, nebo emoce.

7. "Moje dítě si bude dělat domácí úkoly samo."

Jestli chcete, můžete se klidně opájet představou, jak vaše dítě přijde domů ze školy, způsobně si sedne k psacímu stolu a udělá si všechny úkoly samo. Ve skutečnosti budete dopisovat úkoly v chvatu po večeři, po půlnoci, nebo ráno před odchodem do školy. Zkrátka, kdy si na ně vaše dítě zrovna vzpomene.

8. "Svou domácnost budu udržovat v perfektním pořádku."

Žádné rozházené hračky, špinavé prádlo a nevytřená podlaha. Tam, kde žijí děti, musí být čisto a pořádek a jen nemožná matka nezvládne udržet pořádek. Možná se vám podaří podle tohoto hesla řídit prvních pár dnů po příjezdu z porodnice. A ani to není tak jisté.

9. "Moje dítě bude usínat samo."

Pokud se vám podaří dosáhnout toho, že vaše dítě bude usínat samo, vydrží spát celou noc a ještě k tomu ve své posteli, jste dobří. Ale spíš se smiřte s tím, že tomu tak nebude.

10. "I po porodu si udržím všechny kamarádky."

Ano, když se budete snažit, udržíte si ty, které už mají děti, nebo je plánují. Pak ještě pár bezdětných, ale o celou řadu z nich přijdete, protože už prostě nenajdete společná témata ke konverzaci a tudíž ani chuť k setkávání. Ale na druhou stranu spoustu nových získáte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Stali jsme se rodiči!