Menu
Úvod  › 

Speciálně pro ženy: Mýty o posilování

Mýty o posilování a tvarování postavy jsou nesmrtelné a o ženském fitness to platí dvojnásob. Připravili jsme pro vás sedm nejtvrdošíjnějších nesmyslů, na které byste měla zapomenout.

1. Posilování z vás udělá mužatku

Vzhledem k tomu, že ženské tělo nemůže přirozeně produkovat tolik testosteronu (jeden z hlavních hormonů zodpovědný za růst svalové hmoty) jako mužské, je nemožné, abyste si posilováním vybudovala stejné svaly jako muži. Za vznikem a udržováním tohoto mýtu stojí především profesionální kulturistky, které skutečně mají mužské rysy. Nicméně většina z těchto žen bohužel užívá anabolické steroidy (syntetický testosteron), které právě stojí za vysokým stupněm maskulinity. Běžné posilování z vás rozhodně mužatku neudělá.

2. Cvičení vám zvětší velikost prsů

Je nám líto, ale pokud jste na to vsadila, začněte raději šetřit na plastiku. Ženská prsa jsou z valné části tvořeny tukovou tkání. Proto je nemožné zvětšit velikost prsů cvičením nebo posilováním. Naopak pokud ke cvičení připojíte dietu, nebo podíl tělesného tuku poklesne pod určitou úroveň, velikost prsů se zmenší.

3. Posilováním budete ztuhlá

Naopak, pokud budete posilovat správně, vaše ohebnost se zvýší. Samozřejmě se při něm nesmíte omezovat pouze na zdvihání činek a sedy lehy. Nechte si od profesionála ukázat nejen správné posilování ale i strečink.

4. Jakmile přestanete posilovat, svaly se změní na tuk

Toto tvrzení má podobnou logiku, jako kdybyste tvrdila, že se zlato změní v měď. Svaly a tuk jsou dva totálně odlišné typy tkání. Bohužel je poměrně obvyklé, že lidé, kteří přestanou posilovat, začnou víc jíst, tudíž ztrácí svalovou hmotu a obalují se tukem. Nicméně se jedná o změnu životního stylu a nikoli o to, že by se svaly měnily v tuk.

5. Posilováním se mění tuk ve svaly

Stejný princip jako u předchozího bodu; stejně jako se železo nezmění v platinu, váš tuk se nezmění ve svaly. Opět jde spíš o změnu životního stylu a kombinaci posilování s aerobní aktivitou.

6. Pokud cvičíte, můžete jíst cokoli chcete

Bylo by to hezké, ale rozhodně to tak není. Náš individuální metabolismus určuje, kolik kalorií spálíme v klidu a kolik při cvičení. Pokud zkonzumujeme víc kalorií, než spálíme, organismus ukládá extra kalorie v podobě tuku, bez ohledu na to, kolik a jak často cvičíme. Tento mýtus podporují lidé s rychlým metabolismem, kteří mohou skutečně snít v podstatě cokoli, aniž by přibrali. Bohužel rozhodně nejde o obecně platné pravidlo.

7. Ženy při hubnutí potřebují jen aerobní aktivitu

Při hubnutí pouze s kardio aktivitou nevystačíte. Pokud nebudete posilovat, ztratíte svalovou hmotu. Ženy, které se při formování postavy soustředí pouze na aerobní činnost, jen velmi obtížně dosáhnou postavy, po které touží. Navíc svalová hmota spaluje víc kalorií a budete rychleji hubnout.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články