Menu
Úvod  ›   › 

10 důvodů, proč byste měli začít posilovat ještě dnes

Nechce se vám cvičit? Nabízíme vám deset velmi dobrých důvodů, proč byste se měla přestat vymlouvat a začít posilovat ještě dnes.

Ztratíte o čtyřicet procent víc tuku.

Žijete v domnění, že pneumatika kolem břicha můžete zhubnout výhradně jen tím, že budete praktikovat kardio až do bezvědomí? Omyl. Vědci z Pann State rozdělili ty, kteří se snaží zhubnout, do tří skupin: necvičící, ti, kteří cvičí pouze kardio a ti, kteří kombinují kardio s posilováním. Všechny tři skupiny zhubly, nicméně pouze ti, kteří kombinovali kardio s posilováním zhubli o tři kila tuku více. A navíc zhubli pouze tuku, zatímco ostatní ztratili kromě tuku i svalovou hmotu. A problém je v tom, že když ztratíte svaly, sice vaše váha půjde dolů, ale vaše postava se nijak zvlášť nezmění (pořád vám budou těsné kalhoty) a hlavně budete mít tendenci zase znovu přibrat.

Bude vám lépe sedět oblečení.

Výzkumy prokázaly, že mezi třicátým a padesátým rokem ztratíte zhruba deset procent veškeré svalové hmoty. A na její místo nastoupí tuk. To se projeví větším objemem, protože půl kila tuku zabírá o osmnáct procent víc místa než půl kila svalů.

Budete spalovat víc kalorií.

Posilováním zvýšíte počet kalorií, které spálíte, i když se momentálně nacházíte v klidovém stavu. Po tréninku spalují svaly další kalorie, i když už se nehýbete, protože vaše svaly potřebují energii na to, aby opravily svá vlákna. Vědci zjistili, že po tréninku, do kterého se zapojily velké svalové skupiny, je zrychlený metabolismus zaznamenán ještě devětatřiceti hodinách.

Zlepší se váš jídelníček.

Posilování zlepší váš postoj ke zdravému stravování. Odborníci z University of Pittsburgh zjistili, že ti dospělí s nadváhou, kteří neposilují, zkonzumují denně o 1500 kalorií více. Vědci předpokládají, že je tomu tak proto, že když už posilujete, je vám líto zkazit si své úsilí přejídáním, proto jste mnohem víc motivovaní k dodržování zdravého jídelníčku.

Budete lépe zvládat stres.

Tím, že se vypotíte v posilovně, zůstanete v klidu, až se ocitnete pod tlakem. Je dokázáno, že lidé s dobrou kondicí vykazují nižší hladinu stresových hormonů než ti, kteří mají špatnou fyzičku. Jiná studie potom dokázala, že po stresové situaci klesá hladina stresových hormonů rychleji u lidí s vyšším podílem svalové hmoty.

Budete šťastnější.

Vědci zjistili, že lidé, kteří posilují alespoň třikrát týdně po dobu šesti měsíců, jsou významně spokojenější a mají lepší náladu.

Budete mít silnější kosti.

Spolu s postupujícím věkem kosti řídnou a hrozí větší riziko, že utrpíte jejich frakturu. Dobrou zprávou je, že vědci zjistili, že už po šestnácti týdnech posilování se hustota kostí zvyšuje.

Budete mít zdravější srdce.

Vědci z University of Michigan zjistili, že u lidé, kteří třikrát týdně posilují po dobu dvou měsíců, klesá krevní tlak a riziko mrtvice se snižuje o čtyřicet procent. Riziko srdečního záchvatu je pak menší o patnáct procent.

Budete žít déle.

Vědci z univerzity v Jižní Karolíně zjistili, že lidé, kteří pravidelně posilují, mají nižší riziko, že zemřou na kardiovaskulární onemocnění, nebo rakovinu. Většina z nich se dožívá vyššího věku než je průměr.

Budete chytřejší.

Při posilování necvičíte jen svaly, ale i mozek. Výzkum brazilských vědců zjistil, že lidé, kteří pravidelně posilují, dosahují lepších výsledků v testech paměti, verbálního vyjadřování i schopnosti udržet koncentraci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Hodiny cvičení? Stačí vám pár minut
Získejte tělo, ze kterého budou ženy šílet
Posilování versus kardio: Co si vybrat?
10 způsobů, jak se vyhnout bacilům v posilovně
6 největších mýtů o cvičení