Menu
Úvod  › 

Největší chyby, které děláte při posilování

Rozhodli jste se věnovat čas i energii budování svalů, ale vytoužený výsledek se stále nějak nedostavuje. Možná si jej kazíte zbytečnými chybami.

Příchod do posilovny je prvním krokem ke svalnatému tělu, ale nikoli tím posledním. To, co děláte před, během a po cvičení, může vaše úsilí úplně zmařit. Tady jsou nejčastější chyby, kterých se při budování svalů lidé dopouštějí.

Přeskakujete základy

Spousta cvičících předpokládá, že pokud budou vykonávat jednotlivá cvičení jako například zdvihy činek, vypěstují si ty největší svaly. Jenže právě základní cviky, jako jsou například leh-sedy nebo dřepy zapojují mnohem víc svalových skupin. Začleňte do svého tréninku i cvičení, která se věnují celému tělu nikoli pouze izolovaným svalovým skupinám.

Příliš velká námaha

Pokud sportujete příliš často, má to negativní vliv na růst vašich svalů. Ty totiž potřebují osmačtyřicet hodin na to, aby se adaptovaly na zátěž, které byly vystaveny v průběhu cvičení. S příliš častou a velkou námahou se spalují kalorie a nebudují svaly. Abyste dosáhli kýženého efektu, věnujte se kardio aktivitě dvacet minut třikrát za týden. Pokud je vaším hlavním cílem vybudování svalů, zařaďte do svého tréninku víc opakování posilování.

Kouření a pití

Samozřejmě víte, že kouření vám může zničit zdraví, ale víte i to, že ohrožuje i vaše posilovací úsilí? Kouření zahlcuje váš organismus kysličníkem uhelnatým a ubírá svalům kyslík, který potřebují ke svému fungování. Méně kyslíku snižuje jejich výkon. Alkohol zase negativně ovlivňuje schopnost růstu svalů. Snižuje totiž hladinu testosteronu.

Hladovění

Po tréninku se musíte nutně najíst. Hned po cvičení vaše tělo přeměňuje glukosu na glycogen, takže se vaše svaly mohou regenerovat a růst. Pokud se po cvičení nenajíte, vaše tělo k tomuto úkonu spotřebovává svaly. Po tréninku byste si měli dát jídlo s vysokým obsahem karbohydrátů a proteinů.

Nedostatek spánku

Pokud nebudete dostatečně spát, vaše svaly se nemohou obnovovat, navíc při nedostatku spánku budete cvičit s nižší intenzitou.

Žízeň

Aktivní muž by měl konzumovat gram proteinů na každý kilogram tělesné váhy, aby svaly mohly dobře růst. Jenže jídlo s vysokým obsahem proteinů má diuretický efekt, takže musíte doplňovat dostatek tekutin. Je nutné, abyste pět až šest jídel denně zapíjeli osmi až deseti sklenicemi vody.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Vybudujte si tělo, které chcete
Cviky pro posílení hrudníku
Začněte posilovat: Tipy pro začátečníky