Menu
Úvod  ›   › 

Největší chyby, které dělají muži v posilovně

Po novém roce praskají posilovny ve švech. Všichni chtějí zhubnout, pořídit si svalnatou postavu, ale spousta návštěvníků vlastně ani neví, jak správně cvičit a čemu se vyhnout. Následující chyby jsou mezi muži v posilovně nejčastější.

1. Chcete všechno hned.

Každý trenér vám potvrdí, že nejčastější chybou, které se muži v posilovnách dopouští, je nesmyslné přepínání. Je to celkem logické. Nikdo nechce být dobrovolně za slabocha a chcete se před ostatními (a ostatně i sami před sebou) blýsknout jako chlapáci, takže si naložíte maximum, co jste vůbec schopni uzvednout a posilujete až do posledního dechu. Jenže tak se jen odrovnáte a nejspíš i zraníte.

2. Posloucháte špatné rady.

Váš kolega chodí posilovat a vy se tudíž rozhodnete, že je zbytečné vyhazovat peníze za trenéra, když můžete nějaké rozumy vytáhnout z něj a zadarmo. Nějaké rady vám dodají kamarádi u piva, něco vyčtete z internetových diskusí, nějak to poskládáte dohromady a něco z toho vyjde. A nejspíš úplně špatného a nefungujícího. Pokud chcete dosáhnout rozumných výsledků, investujte alespoň v začátcích do profesionála, který vám s cvičením pomůže.

3. Spoléháte pouze na kardio.

Většina mužů, kteří se rozhodnou zhubnout, se spoléhá pouze na kardio a veškerý čas tráví na běžeckém pásu nebo rotopedu. Nicméně pro hubnutí je stejně tak podstatné i posilování, kterým získáte svaly, spotřebovávající mnohem více energie než tukové zásoby. Rozdělujte svůj čas ve fitku rovnoměrně mezi kardio a posilování.

4. Příliš velká závaží.

Uvědomte si, že těžší zdaleka ne vždy znamená také lepší. Lehčí váhy vám umožní soustředit se lépe na techniku provedení cviku a cvičení má lepší efekt. Nenakládejte si své maximum ale vždy pouze takovou váhu, která vám dovolí zaměřit se na správnou techniku.

5. Soustřeďujete se pouze na jednu svalovou skupinu.

Je sice klidně možné, že toužíte především po pekáči buchet na břiše, rozložitých ramenou, či svalnatých pažích, ale pokud se zaměřujete pouze na jednu svalovou skupinu, jdete na to úplně špatně. Trenéři upozorňují, že právě to je chyba, kterou muži při cvičení často dělají. A totiž, že cvičí a posilují právě jen tu část těla, kterou by rádi zviditelnili. Posilování je nutné provádět komplexně a zapojit do něj celé dělo. V opačném případě hrozí přetížení, dysbalance a opět se zvyšuje riziko zranění.

6. Zanedbáváte jídlo.

Představa řady mužů, že stačí navýšit objem tréninku a váha půjde dolů bez ohledu na složení jídelníčku, je zcela zcestná. Pokud chcete pohnout váhou, uvědomte si, že správná strava představuje sedmdesát až osmdesát procent úspěchu.

7. Příliš spoléháte na doplňky stravy.

Proteiny jsou momentálně mimořádně populární a samozřejmě velmi užitečné, ale rozhodně nikoli samospasitelné. Doplňky jsou od slova doplňovat a skutečně by měly váš jídelníček a vůbec zdravý životní styl pouze doplňovat. A nikoli tvořit jeho stěžejní část.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Věci, kterými vytočíte svého trenéra do ruda
7 důvodů proč je chůze nejlepší cvičení na světě
Nenápadné signály, že jste přetrénovaní
Intezivní trénink, který můžete cvičit doma v obýváku
Důvody, proč dneska opravdu necvičit
Největší chyby, kterých se dopouštíte po cvičení
Nejlepší trénink, když se vám nic nechce