Menu
Úvod  › 

Posilování versus kardio: Co si vybrat?

Máte jít raději zvedat činky, nebo běhat na pásu? Kdy zvolit kardio a kdy se raději věnovat posilování? Vstřebejte základní pravidla.

Četné zdravotní přínosy posilování a kardiovaskulárního tréninku jsou neoddiskutovatelné. Nicméně víte přesně, který z těchto pohybů je pro vás vhodnější, u kterého dosáhnete většího efektu a kdy který zvolit? Můžete a měli byste dělat oba v jednom dni? Měli byste nejdřív posilovat, nebo dělat kardio? Tady jsou základní pravidla, kterými byste se měli řídit:

Posilování první

Pokud budete v rámci jednoho tréninku absolvujete posilování i kardio, měli byste rozhodně zařadit posilování jako první. Vaše tělo potřebuje dvacet až třicet minut aktivitu, než se začnou spalovat tukové zásoby; předtím tělo spaluje cukr. Pokud zařadíte do svého tréninku na první místo posilování, jakmile přejdete na kardio, budete rovnou spalovat tuk a svůj čas tak využijete mnohem efektivněji s větším výsledkem.

Mnoho lidí, kteří se snaží zhubnout, dělá velkou chybu v tom, že se zaměří pouze na kardio trénink. Jenže problém je v tom, že pouze tímto typem pohybu nedosáhnete žádoucích výsledků. Nejrychleji a nejlépe spálíte své tukové zásoby, pokud dostanete svůj metabolismus do co nejvyšších otáček. Jakmile si vybudujete svaly, bude vaše tělo spalovat tuk, i v situacích, kdy se zrovna nebudete potit v posilovně. Svaly ke svému "provozu" totiž potřebují mnohem víc energie než tuk a větší vzpruhu už svému metabolismu uštědřit nemůžete.

Načasujte si kardio.

Je však zcela jasné, že kardiovaskulární trénink je základní součástí jakéhokoli cvičení. Pokud chcete maximalizovat jeho dopad, vyberte si pro jeho praktikování jeden z nejproduktivnějších časů, kdy bude mít největší efekt. Nejlepší čas pro kardio představuje ráno po probuzení, případně v průběhu tréninku po posilování (potom je denní doba jen na vás).

Když se ráno vzbudíte a první věc, kterou uděláte, bude právě kardiovaskulární trénink, budete spalovat tuky mnohem rychleji. Celou noc jste se postili, máte nízkou hladinu krevního cukru a proto začnete téměř okamžitě spalovat tuk. Navíc si tak nastartujete metabolismus na celý zbytek dne. Zařazení kardia za posilování vám bude prospěšné ze stejného důvodu.

Fitness plán

Nemáte čas na každodenní návštěvu fitness a peníze na služby trenéra? Zkuste se inspirovat následujícím fitness programem. Budete potřebovat třikrát týdně jednu hodinu kruhového tréninku:

Začněte s deseti minutami cviků na posílení břicha, při kterých se zahřejete.

Třicet minut posilování.

Následuje dvacet minut kardio tréninku.

Pondělí - Hrudník, ramena a tricepsy

Středa - Nohy

Pátek - Záda a bicepsy

Nezapomínejte do svého tréninku zařadit i cviky na posílení středu těla.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší chyby, které děláte při posilování
Získejte tělo, ze kterého budou ženy šílet
Vybudujte si tělo, které chcete