Menu
Úvod  › 

10 způsobů, jak se vyhnout bacilům v posilovně

Pot, vlhko, spousta lidí. Fitka a posilovny jsou pro bacily zemí zaslíbenou a k nim se váží nejrůznější infekce, kožní onemocnění a podobně. Víte, jak se jim vyhnout?

Víte, že v posilovně se nachází několikanásobně více bacilů a choroboplodných zárodků než například ve vaší záchodové míse? Podle výzkumu, který provedla National Athletic Trainers´ Association jsou posilovny semeništěm kožních onemocnění i infekčních chorob. Vzhledem k tomu, že cvičící nářadí mezi sebou sdílí velké množství lidí, z nichž většina jej samozřejmě po použití nedezinfikuje a dokonce ani neotírá, nakazit se tady můžete "obyčejným" nachlazením, ale klidně i stafylokokem. Dodržování následujících deseti pravidel by vás před bacily ve fitness centrech:

1. Cvičte v rukavicích. Nikdy neposilujte bez rukavic a nedotýkejte se činek a dalšího náčiní holýma rukama. Například viry způsobující nachlazení a chřipku dokáží přežívat na vzduchu mnoho hodin, takže ani pokud necítíte na čince pot člověka, který cvičil před vámi, neznamená to, že tam po sobě nezanechal bacily.

2. Ve většině fitness centrech jsou k dispozici dezinfekční spreje. Pokud je vaše posilovna nemá, noste si na cvičení svůj vlastní. Dezinfikujte všechno náčiní (i kardio přístroje), které budete ke cvičení používat a to i v případě, že nevypadají zpocené. Dezinfekci stříkejte přímo na přístroje a nikoli na ručník, kterým potom náčiní otřete. Jenom tak budete mít jistotu, že jste všechny choroboplodné zárodky zlikvidovali.

3. Nikdy nechoďte v šatnách nebo sprchách naboso. Pořiďte si pantofle nebo žabky a ušetříte si tak nepříjemnou léčbu kožních plísní a bradavic.

4. Před odchodem z posilovny se vždy a v každém případě vysprchujte. Bakterie a plísně se bleskurychle množí v teplém a vlhkém prostředí. Pokud se osprchujete, umyjete mýdlem a důkladně vysušíte, nedáte jim šanci.

5. Pokud je to možné, nechte své tenisky vyschnout na slunci (nebo alespoň na ústředním topení), než si je znovu obujete. Ideálně byste měli mít na cvičení dva páry, které budete střídat, aby stihly vždy mezi cvičením řádně vyschnout.

6. Noste si s sebou zvláštní tašku na zpocené a špinavé oblečení z posilovny. Vlhké a teplé prostředí přeje bakteriím a plísním, takže byste jej měli izolovat od ostatních věcí, které běžně používáte.

7. Vybírejte si posilovnu, která vypadá čistě a udržovaně. Nejvíc vám prozradí toalety a sprchy. Pokud jsou zašlé a špinavé, raději se poohlédněte někde jinde.

8. Na cvičení byste měli mít zásadně jiný ručník než ten, do kterého se potom utřete ve sprše. Opět tak zabráníte přenosu bakterií.

9. Snažte se nedotýkat obličeje a očí rukama, kterýma jste předtím sahali na společně užívané věci.

10. Přineste si s sebou do fitka svou vlastní podložku. Studie ukázaly, že cvičební podložky jsou jedním z nejšpinavějších míst v celé posilovně a byly na nich identifikovány i fekální bakterie.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Získejte svaly bez posilování
Nejlepší cviky pro zeštíhlení pasu
Zapomeňte na posilovnu, zhubněte chůzí