Menu
Úvod  ›   › 

Otěhotnění po potratu: Půl roku čekat nemusíte

Prodělala jste potrat? S dalším těhotenstvím nemusíte čekat několik měsíců, jak se doposud tvrdilo. Podle vědců můžete otěhotnět hned.

Ženy, které otěhotní do půl roku po potratu, mají nejlepší šanci na zdravé těhotenství. Ženy po potratu nemusí další těhotenství odkládat a čekat několik měsíců, než znovu počnou, tvrdí lékaři. Vědci z University of Aberdeen provedli výzkum mezi třiceti tisíci ženami a zjistili, že ty z nich, které počaly do šesti měsíců po prodělání potratu, měly největší pravděpodobnost, že jejich další těhotenství bude zdravé a bez problémů.

Časné těhotenství, méně problémů

Závěry výzkumu byly publikovány v magazínu British Medical Journal a zpochybňují dosavadní lékařská doporučení, podle kterých je potřeba po potratu počkat minimálně půl roku, než žena znovu otěhotní.

Vědci analyzovali lékařské anamnézy z let 1981 až 2000. Šlo o data žen, které prodělaly potrat při svém prvním těhotenství, a poté otěhotněly znovu. U těch, které otěhotněly za méně než šest měsíců po potratu, hrozilo menší riziko, že prodělají další potrat, nebo mimoděložní těhotenství. Kromě toho měly menší pravděpodobnost, že porodí císařským řezem. Oproti těm ženám, které porodily mezi půl rokem a rokem po potratu, snižovalo se riziko předčasného porodu, či nízké porodní váhy dítěte.

Potratem skončí před čtyřiadvacátém týdnem jedno z pěti těhotenství. Riziko potratu potom stoupá společně s věkem matky.

Pokud jste v pořádku, jděte do toho

Výzkum vedla doktorka Sohinee Bhattacharya, která tvrdí, že současná doporučení (propagovaná i WHO) o odložení dalšího těhotenství o půl roku, jsou nesmyslná. Podle ní je takové doporučení zejména pro starší ženy velmi rizikové, protože každý další měsíc čekání snižuje naději na zdravé těhotenství. "Ženy, které se rozhodnou otěhotnět hned po potratu, by neměly být od svého úmyslu zrazovány. Pokud je vám například pětatřicet let a budete čekat dalšího půl roku, než se vůbec začnete snažit o další těhotenství, zbytečně snižujete své šance na zdravé a bezproblémové těhotenství."

Podle autorů výzkumu by jediným důvodem pro odložení dalšího těhotenství měly být takové zdravotní komplikace, jako je například infekce. V jiných případech není důvod, proč čekat déle. Vědci se také domnívají, že jedním z důvodů, proč mají ženy, které počnou brzy po potratu, bezproblémovější těhotenství, je skutečnost, že se snaží více dodržovat zdravý životní styl. Jsou k tomuto zodpovědnému chování mnohem více motivované.

Doktor Tony Falconer, prezident Royal College of Obstetricians and Gynaecologists se závěry výzkumu souhlasí s tím, že není důvod, aby ženy po potratu další těhotenství odkládaly, pokud jsou fyzicky i duševně v pořádku. "Doporučoval bych rozhodně další těhotenství konzultovat se svým gynekologem, ale pokud je zdravotní stav ženy v pořádku, neexistuje důvod, proč s dalším těhotenstvím otálet."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější příčiny potratu
Jak se vyrovnat s potratem
Otěhotnění po mimoděložním těhotenství