Menu
Úvod  ›   › 

Kdy otěhotnět, aneb co musíte vědět o ovulaci

Jak poznáte ovulaci a kdy je nejlepší doba k otěhotnění? Můžete ovulovat, když nemáte menstruaci? Přečtěte si všechno, co vás o ovulaci a početí zajímá.

1. Co je ovulace?

Vaječníky se připravují na první den vaší menstruace. Jako ovulace se označuje období, kdy se z vaječníků uvolní vajíčko. To potom putuje dolů vejcovodem a pokud se v tomto okamžiku setká se spermií, dojde k jeho oplodnění.

2. Kdy je nejlepší okamžik k početí dítěte?

To záleží na mnoha faktorech; na délce života spermie, na délce života vajíčka i na ovulační periodě. Spermie mohou přežít v pochvě tři až pět dní, ale vajíčko je schopno oplodnění jen dvanáct až dvacet čtyři hodin. Otěhotnění je teoreticky možné čtyři dny před ovulací a čtyřiadvacet hodin po ní.

3. Provázejí ovulaci nějaké příznaky?

Určité symptomy vám mohou napovědět, že právě ovulujete. Jde především o napětí v prsou, bolest na jedné straně břicha (na straně aktuálně aktivního vaječníku), zvýšení libida a zvýšený vaginální výtok. Stejně tak ale nemusíte mít žádné příznaky.

4. Jak zjistíte, že ovulujete?

V normálním osmadvacetidenním cyklu, který začíná prvním dnem menstruace, se ovulace dostaví obvykle čtrnáctý den. Nicméně váš cyklus může být delší nebo kratší. Takže například, pokud trvá váš cyklus čtyřiadvacet dní, ovulace se dostaví desátý den. Vaše plodné dny startují přibližně čtyři dny před ovulací a končí čtyřiadvacet hodin poté.

V podstatě máte dvě možnosti, jak zjistit, zda máte ovulaci. Prvním z nich je měření bazální teploty. Při něm je potřeba měřit si bazální teplotu každý den okamžitě po probuzení. Dělat byste to měla nejméně tři měsíce, abyste získala přehled o tom, jak se vaše tělo chová. Zvýšení teploty signalizuje nastupující ovulaci.

Druhou možností jsou ovulační testy, které koupíte v každé lékárně bez předpisu. Za pomoci hormonů přítomných ve vaší moči vás upozorní na nastupující ovulaci čtyřiadvacet až osmačtyřicet hodin předem. Jejich spolehlivost je udávána 98 - 99%.

5. Jak dojde k oplodnění?

V okamžiku, kdy se spermie potká s vajíčkem, dojde k jeho oplodnění a začne se vyvíjet embryo. Oplodněnému vajíčku trvá tři až čtyři dny, než doputuje do dělohy, kde se uhnízdí.

6. Můžete ovulovat, pokud nemáte menstruaci?

Nikoli. Absence menstruace znamená i absenci ovulace. Menstruační krvácení je příznakem toho, že uvolněné vajíčko nebylo oplodněno.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší způsoby, jak rychle otěhotnět
Zjistěte nejpravděpodobnější termín početí
Kdy je na těhotenství pozdě, aneb co nevíte o plodnosti
Otěhotnění po potratu: Půl roku čekat nemusíte