Menu
Úvod  ›   › 

V kterém věku nejspíš otěhotníte?

Odkládáte těhotenství? Dokdy máte čas, než začnete mít s početím dítěte problémy a znásobí se riziko komplikací?

Není žádnou novinkou, že v současné době většina žen odkládá tětotenství až na dobu, kdy budou mít vybudovanou kariéru, nebo více životních zkušeností. Nicméně četné výzkumy ukazují, že ženy starší pětatřiceti let mají s početím dítěte mnohem větší problémy než jejich mladší kolegyně. Jaká jsou rizika, se kterými musíte počítat, když budete mateřství příliš odkládat? A kdy máte největší pravděpodobnost, že se vám podaří otěhotnět?

Kdy jste na dítě příliš stará?

Podle výzkumů Mayo Clinic je ženská plodnost na vrcholu mezi dvacátým a čtyřiadvacátým rokem. Nicméně úroveň plodnosti zůstává relativně konstatní až to třicátého roku a poté začíná klesat. Mezi třicátým a pětatřicátým rokem je už vaše plodnost o patnáct až dvacet procent nižší. Mezi pětatřicátým a devětatřicátým rokm už klesá o pětadvacet až padesát procent. Pokud se rozhodnete otěhotnět mezi čtyřicátým a pětačtyřicátým rokem, plodnost se snižuje o padesát až pětadevadesát procent.

Technicky vzato může ale samozřejmě otěhotnět jakákoli žena, která zatím nedosáhla menopauzy a nemá reprodukční problémy. Úspěšné těhotenství byla popsáno i u šedesátileté ženy.

Těhotenská rizika

Riziko potratu však rapidně stoupá a u čtyřicetiletých žen už končí potratem víc než polovina těhotenství. Mnoho z nich se objeví ve velmi časném stádiu těhotenství, takže nejsou ani identifikovány, nebo jsou zaměněny za zpožděnou menstruaci. Naprostá většina těchto potratů je způsobena chromozomálními abnormalitami plodu.

Dalšími faktory, negativně ovlivňujícími plodnost, jsou méně častá a/nebo nepravidelná ovulace a endometrióza, která představuje těžko ovlivnitelnou, nicméně zásadní překážku otěhotnění.

Pokud otěhotní žena starší pětatřiceti let, existuje u ní mnohem větší riziko rozvoje těhotenské cukrovky, preeklampsie, či placenty previa. Dalšími nezanedbatelnými riziky jsou nízká porodní váha dítěte a jeho chromosomální abnormality, jako je Downův syndrom.

Boj za pozitivní těhotenství

Ačkoli je pro starší ženy většinou těžší otěhotnět, ani vyšší věk nevylučuje úspěšné těhotenství. Ve skutečnosti počet matek, které otěhotní mezi třicátým a čtyřicátým rokem, v posledních pětadvaceti letech dramaticky narostl. Podle údajů National Center fot Health Statistics se počet žen, které otěhotní mezi pětatřicátým a devětatřicátým rok v období mezi roky 1978 a 1997 zdvojnásobil a počet čtyřicetiletých žen vzrostl o dvaadevadesát procent.

Pokud je vám víc než pětatřicet let a přemýšlíte o otěhotnění, měla byste se snažit minimalizovat rizika:

- Užívejte prenatální vitamíny.

- Navštivte svého lékaře, který vám udělá celkovou prohlídku.

- Dodržujte zdravý jídelníček.

- Pravidelně cvičte.

- Vyhýbejte se alkoholu, drogám a kouření.

Pokud se vám nepodaří otěhotnět v průběhu šesti měsíců, měla byste navštívit nejen gynekologickou, ale i endokrinologickou ordinaci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak dlouho ještě budete plodná?
Test: Jak jste na tom s plodností?
Nepravidelná menstruace a otěhotnění
Nemohu otěhotnět, aneb nejčastější příčiny neplodnosti
Test: Je vaše tělo připravené na těhotenství?
10 tipů pro rychlejší otěhotnění