Menu
Úvod  ›   › 

Co musíte čekat od svého těhotného těla

Oteklé kotníky, akné, bolesti zad, nebo strie. Smiřte se s tím, že těhotenství není vždy jen příjemné a následující nepříjemnosti k němu zkrátka patří.

Je jasné, že těhotenství vaše tělo změní. Jenže ony změny zdaleka nekončí jen rostoucím břichem. S jakými nepříjemnostmi se musíte smířit?

Otoky kotníků

Oteklé kotníky jsou v těhotenství velmi obvykle, jde o důsledek zadržování vody a nedostatečné cirkulace. Otoky se dostavují obvykle v třetím trimestru těhotenství a pokud jimi budete trpět, nejspíš nepoznáte, kde končí vaše kotníky a začínají lýtka. Tlak vaší dělohy na žily pánve může zpomalit tok krve v oblasti nohou a způsobovat právě otoky kotníků. Odborníci doporučují ženám trpícím v těhotenství otoky jídelníček s vysokým obsahem proteinů a nízkým obsahem sacharidů; ten bude redukovat otoky a navíc vám pomůže předejít bušení srdce. Snažte se zůstat aktivní, pohybujte se, cvičte, choďte do schodů. Pohyb a umírněný sport vám v redukci otoků také pomůže.

Strie

Spolu s tím, jak se kůže v těhotenství extrémně napíná, občas se objeví strie, nejprve jako červené nebo fialové čáry, které časem přecházejí ve stříbřité. I když některé ženy přísahají na to, že nejlepší prevencí strií je masírování těla oleji, podle vědců je to nesmysl. Sklon ke striím je podmíněn geneticky a četnost masírování nebo značky krémů na jejich vznik nemají vliv.

Bolesti zad

Jak vaše dítě roste, mění se postoj a držení vašeho těla, napětí potom způsobuje bolesti zad a pánve. Hormon relaxin - v průběhu těhotenství se jeho koncentrace zvyšuje desetkrát oproti normálu - uvolňuje také vazy, což může bolest znásobovat. Fyzioterapeuti doporučují záda co nejvíc šetřit, oblékat se vsedě, nestát ani nesedět dlouho v jedné poloze, provádět umírněné cviky na páteř. Nevhodné jsou domácí práce, při nichž musíte být předkloněná, jako je například vysávání, mytí schodů a podobně.

Akné

Zatímco některým ženám se v těhotenství pleť zlepší, jiné toto štěstí nemají. V důsledku hormonálních změn jsou kožní problémy a akné velmi častou těhotenskou komplikací. Proti kožním těhotenským problémům, případně těhotenskému akné, neexistuje žádná jednoduchá léčba. V první řadě zkuste změnit svůj životní styl: dostatek spánku, minimum stresu, hodně ovoce a zeleniny a kvalitní pitný režim vám pomohou zlepšit stav vaší pokožky. Pokud ale akné, ekzém, či jiné těhotenské potíže nezmizí, musíte navštívit specialistu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Tělo po porodu: S čím musíte počítat
Jak poznáte, že jste těhotná
Test: Jak se změní vaše tělo po porodu?
Po porodu: Jak získat zpátky svou postavu