Menu
Úvod  ›   › 

"Netušila jsem, že jsem těhotná!"

Jedou do nemocnice s podezřením na slepé střevo nebo žlučníkový záchvat a domů se vrací s dítětem, o kterém netušily, že ho čekají. Jak je vůbec možné, že žena nepozná, že je těhotná?

Amanda Burger a Amanda Prentice žijí víc než tisíc kilometrů od sebe a nikdy se nepotkaly. Kromě stejného křestního jména je však spojuje i velmi netradiční zážitek, se kterým se svěřily reportérům CNN. Burger byla ve svých třiatřiceti letech v září 2010 hospitalizována v nemocnici s úpornými křečemi v břiše. Ty byly tak úporné, že nemohla ani chodit. Čtyřiatřicetiletou Amandu Prentice zase odvezl v dubnu její manžel na pohotovost se žaludečním záchvatem. Obě ženy se po několika dnech vrátily domů se zdravými novorozenými dcerami. Pikantní na tom je skutečnost, že ani jedna z nich neměla tušení, že je těhotná.

Nejčastěji obézní a dospívající

Podle statistik o jednom z 7 225 těhotenství netuší žena až do porodu. Některé z těchto žen nejsou emocionálně, či mentálně zralé na to mít dítě. Stejně tak se často "netušené" těhotenství objevuje i u dospívajících nebo u obézních žen. Těhotenství, o kterém se žena dozví až při porodu, jsou vždy vděčným tématem médií a většina lidí vrtí hlavou, jak je něco podobného vůbec možné.

Jde sice o skutečně kuriózní a vzácnou situaci, nicméně je skutečně možné, že ženy s velkou nadváhou, nebo dospívající, které si nechtějí připustit, že by mohly být (většinou nechtěně) těhotné, nezaznamenají žádné příznaky typické pro těhotenství. V některých případech k tomu navíc přistupuje i shoda náhod, kdy například žena menstruuje po celou dobu těhotenství, selže nitroděložní tělísko, nebo se u ženy neobjevují žádné z typických těhotenských symptomů (nevolnosti, napětí v prsou, zácpa a podobně).

Navíc obezita může ovlivňovat menstruační cyklus, takže ženy s nadváhou často trpí nepravidelnou menstruací. Stejně tak ženy s nadváhou často nemusí zaznamenat další váhový přírůstek. Pokud je navíc placenta na přední straně, pohyby dítěte jsou méně zřetelné a žena je může zaměnit za pohyb střev.

V případě, že se jedná o nechtěné těhotenství, žena ho navíc může podvědomě popírat a možnost, že je těhotná, si vůbec nepřipouštět.

Rizika nevědomosti

Těhotenství, o kterém žena neví, s sebou však nese řadu riziky. Především dítě ani matka nejsou dostatečně monitorováni, tudíž nelze včas podchytit potenciální zdravotní problémy či vývojové vady. Stejně tak při absenci ultrazvukových vyšetření nelze rozhodnout o adekvátním vedení porodu. Někdy je například nutné podat matce při porodu antibiotika kvůli probíhající bakteriální infekci.

Zejména těhotné ženy s nadváhou je nutné sledovat v průběhu těhotenství kvůli hypertenzi, která je rizikovým faktorem eklampsie. Navíc ženy, které netuší, že jsou těhotné, nemohou přizpůsobit svůj životní styl, takže mohou dál pokračovat v pití alkoholu, kouření a potenciálním užívání léků, které potom mohou mít negativní vliv na zdraví a vývoj dítěte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pálení žáhy v těhotenství: Co vám pomůže
Připravte se na porod: Co sbalit do porodnice
Váha v těhotenství: Kolik je normální přibrat?
Jak poznáte blížící se porod
Situace, kdy musíte v těhotenství k lékaři
Dá se předpovědět pohlaví dítěte z tvaru břicha?