Menu
Úvod  ›   › 

Jak podruhé otěhotnět

Už jedno dítě máte a myslela jste si, že otěhotnět podruhé bude hračka. Jenže druhé otěhotnění může být velký problém. Jak zvýšit své šance?

To, že se vám podařilo otěhotnět jednou, neznamená, že s tím napodruhé nebudete mít žádné problémy. Podle gynekologů má dvacet procent žen problémy s neplodností v době, kdy se snaží otěhotnět podruhé. Častý je tento problém zejména u žen, které čekají na založení rodiny mezi třiceti a čtyřiceti lety. Jejich plodnost tak rapidně klesá a s druhým otěhotněním tak mohou mít větší problém než s prvním. Následující tipy vám v otěhotnění pomohou:

Začněte brát vitamíny

Kyselina listová a železo vám pomohou zvýšit plodnost. Nicméně nestačí brát pouhé klasické multivitamíny, protože v nich nejsou tyto dvě složky, důležité pro otěhotnění, zastoupeny v dostatečném množství. Kupte si speciální prenatální přípravky a snažte se do svého jídelníčku zařadit co nejvíc potravin, které železo a kyselinu listovou obsahují. Z jídla se totiž lépe absorbují.

Spočtěte si plodnost

Víte, že v každém měsíci je pouhých dvanáct hodin, kdy je vaše vajíčko schopné oplodnění? Vyplatí se vám investovat do ovulačního testu, díky kterému zjistíte, kdy je nejvhodnější doba k otěhotnění a budete moci svou snahu směřovat konkrétněji.

Vytvořte podmínky

Antihistamika a doplňky s vitamínem C mohou vysušovat poševní sekret, který dopravuje spermie k vajíčku. Pokuste se tedy vyhnout jejich užívání. Stejný problém mohou pro spermie představovat lubrikační gely. Pokud jich použijete příliš velké množství, mohou blokovat pohyb spermií.

Nechte se vyšetřit

Pokud je vám pětatřicet let a více a pokoušíte se otěhotnět déle než šest měsíců, měla byste navštívit svého gynekologa. Ten provede testy, které zjistí, kde je problém.

Relaxujte

Kortizol, hormon vylučovaný při stresu, může negativně ovlivňovat vaší ovulaci a vést ke snížení plodnosti. Snažte se být co nejvíc v klidu a udělejte si čas sama na sebe; odjeďte na víkend, zacvičte si, meditujte, zkrátka se věnujte sama sobě. Nezapomeňte se ale setkávat i se svými přáteli a věnovat se se svým partnerem jen sami sobě. Podle studií sedmasedmdesát procent žen, které snížily míru stresu, začalo znovu ovulovat.

Sex před ovulací

Ideální čas k otěhotnění je, podle gynekologů, dva dny před ovulací. V tu dobu má poševní sekret optimální konzistenci, která usnadňuje pohyb spermií, a ty se lépe dostávají k vajíčku. Spermie dokáží přežít v děloze čtyřiadvacet a osmačtyřicet hodin, což znamená, že v okamžiku, kdy vypukne ovulace, jich budete mít k dispozici dostatečné množství. Jenže vajíčko přežívá jen dvanáct až dvacet čtyři hodin po ovulaci, takže pokud začnete ovulovat ráno a dopřejete si půlnoční sex, vaše vajíčko už mohlo svou schopnost oplodnění ztratit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kdy je nejlepší čas na dítě?
Co musíte udělat, než otěhotníte
Jak jíst, když chcete otěhotnět
Nejlepší způsoby, jak rychle otěhotnět