Menu
Úvod  ›   › 

5 způsobů, jak najít životní štěstí

Snažíte se zlepšit vaši práci, rodinné a přátelské vztahy nebo zdravotní stav, tak proč se nezaměřit i na životní štěstí a celkovou spokojenost? Přinášíme vám 5 způsobů, jak být v životě šťastný a spokojený.

1# Rozlišujte mezi krátkodobým a dlouhodobým pocitem štěstí

Nenechte se zmást, krátkodobé štěstí a dlouhodobé štěstí není totéž. Krátkodobé štěstí je založené na potěšení. Například pokud si v restauraci objednáte váš oblíbený dezert, budete při jeho konzumaci pociťovat potěšení.

Dlouhodobé štěstí je založené na zadostiučinění. Například vychovávání dětí nebo vybudování vlastního podnikání vám z dlouhodobého hlediska přinesou pocit zadostiučinění a tudíž i životní štěstí.

Vidíte ten rozdíl? Krátkodobé štěstí je prchavý pocit založený na vašem momentálním prostředí. Druhý typ štěstí je založený na vašich životních hodnotách.

Je nesmírně důležité rozlišit mezi těmito dvěma typy štěstí. Namísto potěšení krátkého trvání se budete soustředit na dlouhodobé štěstí, a tedy hledat hlubší smysl životního počínání.

Skica čtyřlístek

Čtyřlístek Autor: TENLEAF

2# Rozhodněte se, co vás naplňuje

Druhý krok ke štěstí tkví v rozhodnutí, co vás v životě naplňuje. Můžete být šťastní, jen pokud tušíte, co vás činí šťastnými. Takže si dobře ujasněte vaše životní hodnoty a cíle!

Buďte k sobě upřímní a odpovězte si na otázku: co by vám v dlouhodobějším hledisku (na konci vašeho života) přineslo pocit zadostiučinění v osmi následujících kategoriích  ̶  zdraví, vztahy, finance, kariéra, duchovno, životní prostředí, volný čas, služba/dobrovolnictví).

Pokud si uvědomíte, co chcete od života, začnete se soustředit na to, co je pro vás opravdu důležité a začnete smysluplně žít. Samotná cesta k vytyčeným životním cílům vám pak bude přinášet pocit štěstí a spokojenosti.

3# Trénujte vnitřní klid

Obecně šťastní lidé jsou zároveň duševně vyrovnaní a spokojení sami se sebou. Vždy si najdou cestu ke štěstí, ačkoliv nemají zrovna na růžích ustláno.

Naučte se odpouštět sobě i ostatním. Hledejte vnitřní klid, i když okolo vás vládne chaos. Naučte se být šťastní, i přes nepřízeň osudu. Nezáleží na tom, zda jste mladí či staří, chudí nebo bohatí, štěstí a vnitřní klid v sobě můžete hledat a pěstovat nehledě na okolnosti.

4# Zvolte si činnost, která vás regeneruje

Ať jste sebevyrovnanější, vždycky přijde obtížné životní období, které vás může z vaší cesty ke štěstí vykolejit. Pro tyto chvíle je nejlepší připravit si ochranný mechanismus, kterým se budete bránit životní nepřízni.

Takže pokud se zrovna necítíte šťastni, jste vystresovaní a bez nálady, zvolte si činnost, která vás uvede zpět do životní pohody. Může to být například:

  • cvičení
  • spánek
  • psaní
  • čtení
  • poslech hudby

Důležité je se rozhodnout, jaká činnost vám opravdu dělá dobře. Příště, až vám bude „pod psa“, můžete konfrontovat tento nepříjemný pocit a vrhnout se do aktivity, která ve vás opět nastolí vnitřní vyrovnanost.

Otevřená kniha na čtení

Autor: FP

5# Podílejte se na něčem větším, než jste vy sami

Vaše štěstí se vám může zdát nedostatečné, jestliže se soustředíte jen na sebe. Lidé, kteří našli smysl a účel života i v něčem jiném, než jsou oni sami, jsou často jedni z nejšťastnějších.

Zapojte se do charitativních nebo dobročinných činností, staňte se dobrovolníkem v některé z neziskových organizací, anebo se podílejte na benefičních koncertech či výstavách. Dávat ostatním se může velikým poměrem podílet na vašem celkovém pocitu štěstí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Další články k tématu: Články ze života