Menu
Úvod  ›   › 

Jak na šťastné manželství?

Každé druhé manželství se rozpadá. Jestli nechcete skončit u rozvodového právníka, stačí se řídit následujícími jednoduchými pravidly.

Není žádným překvapením, že k tomu, aby manželství dlouhodobě fungovalo, je potřeba do něj investovat energii, úsilí i čas. V současné době končí rozvodem víc než polovina manželství, přitom pro jeho udržení stačí respektování jen několika jednoduchých tipů:

1. Buďte milí.

Milé chování a přívětivost jeden k druhému jsou základním stavebním pilířem kvalitního vztahu. Když každý den věnujete jeden druhému alespoň jeden kompliment, či roztomilost, bude vaše soužití mnohem příjemnější.

2. Užívejte si společnost toho druhého.

Buďte si navzájem nejlepšími kamarády a užívejte si společnost toho druhého. Dokud dokážete, aby vám v přítomnosti toho druhého bylo hezky, nemůže vás žádný rozvod ohrozit.

3. Vyznání lásky.

Říkejte si navzájem vyznání lásky tak často, jak jen to je možné. Frekvence vyznání nemůže být nikdy dost velká.

4. Buďte upřímní.

Buďte k sobě upřímní nejen ohledně nepříjemných věcí, ale i svých přání a tužeb. Pak se nemůže stát, že by se nevyřčené věci nabalily do rozměrů laviny, která vás převálcuje.

5. Omezte vliv zvenčí.

Samozřejmě, že není dobré izolovat se od okolí, ale měli byste si vymezit hranice vztahu, za které své okolí nepustíte a nenecháte ho, aby vám do vztahu zasahovalo.

6. Drobnosti pro dlouhodobý vztah.

Nepodceňujte roli drobností pro dlouhodobý vztah. I když jde jen o detaily, drobné pozornosti, či dárky, budujete jimi svůj pevný vztah.

7. Nepodceňujte samotu.

Nechte si čas sami pro sebe. Pokud nebudete mít vlastní prostor, vydýcháte si navzájem vzduch a váš vztah se vyčerpá. Nechte si vlastní koníčky i přátele.

8. Buďte realističtí.

K tomu, aby mělo vaše manželství šanci na úspěch, je nutné, abyste k němu přistupovali realisticky. Nečekejte, že po letech budete stále zamilováni jako v prvních týdnech, nebo že budete proplouvat vztahovými úskalími bez jediného zaškobrtnutí.

9. Važte si jeden druhého.

Vzájemná úcta a respekt zní jako klišé, ale bez nich vztah nemůže fungovat. Opatrujte se navzájem a prokazujte si úctu. Jakmile z vašeho vztahu zmizí respekt, zmizí i veškerá perspektiva.

10. Zůstaňte sami sebou.

I přesto, že fungujete v páru, nezapomeňte být sami sebou. Snažit se toho druhého předělat, nebo naopak přistupovat na jeho "předělávající" snahu nemůže z dlouhodobého hlediska přinést nic dobrého.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Manželství