Menu
Úvod  ›   › 

Krásné ženy jsou šťastnější

Pocit štěstí a osobní spokojenosti je u žen závislý na tom, jak vypadají. Důležité však je, jestli žijí ve městě nebo na venkově. Dokázala to nová studie.

Ženské magazíny svým čtenářkám donekonečna opakují stále stejné sdělení: Za peníze si štěstí nekoupíte, ale za krásu ano. Nová studie dokazuje, že magazíny mají skutečně pravdu - ovšem za předpokladu, že žijete ve městě. Jestliže jste venkovská dívka, toto pravidlo se vás netýká. Vědci zjistili, že pocit štěstí u městských žen je značně závislý na tělesném vzhledu. Nicméně pro lidi žijící na venkově nemá vzhled pro celkovou životní spokojenost a štěstí takový význam, uvádí nová studie publikovaná v magazínu Personal Relationship, jejíž výsledky prezentoval i magazín msn.

Město versus venkov

"Městské ženy, které byly nejatraktivnější, měly kolem sebe celé zástupy ctitelů," říká autorka studie Victoria Plautová, profesorka psychologie na University of California. "A stačilo, aby žena byla jen o něco méně atraktivní a už se cítila mnohem hůře." Pokud ovšem ženy pocházely z venkova, souvislost mezi vzhledem a pocitem štěstí se neukázala. A co víc - ukázalo se, že baculatější venkovanky jsou šťastnější.

V nové studii Plautová a její kolegové dělali rozhovor s 257 ženami, které žily ve městě a 330 z venkova. V rozhovorech se mluvilo o úrovni spokojenosti s životem, styky s přáteli, příslušnost ke skupině a obecnou úroveň štěstí. Pro měření spokojenosti se používalo škály od jedné do deseti, přičemž jednička příslušela k "nejhoršímu životu, jaký si vůbec dokážete představit" a desítka patřila k "nejlepšímu možnému životu."

K získání představy o ženské atraktivitě vědci používaly měření pasu a boků. Ostatní studie totiž ukázaly, že poměř pasu k bokům je důležitým indikátorem atraktivity. Čím štíhlejší pas, tím víc atraktivní je žena shledávána.

První dojmy

Závěry této studie korespondují s ostatními výzkumy, tvrdí Michael Cunningham, psycholog a profesor na katedře komunikace na University of Lousville. "V naší soutěživé a individualistické kultuře musíte soutěžit o omezenou sociální pozornost. Tělesná přitažlivost je jednou z možností, jak tento zájem přitáhnout a zvítězit nad ostatními. Ale ve společenských kulturách a venkovských oblastech má mnohem větší vliv rodinná reputace a další dlouhodobé hodnoty. Jejich dopad na pocit osobní pohody je větší než dopad vzhledu nebo atraktivity."

Alan Manevitz, psychiatr z New Yorku, však tvrdí, že se na tuto věc lze podívat ze zcela jiného úhlu. Lidé z venkova se o vzhled nezajímají jednoduše proto, že na venkově je mnohem méně lidí a proto není "z čeho vybírat."

"Pokud budete žít na malém ostrově s deseti dalšími lidmi, z nichž někdo bude rybařit, další pěstovat zeleninu a další porážet stromy, bude vám dost jedno, jak vypadají. Mnohem důležitější pro vás budou jejich schopnosti a dovednosti než to, jestli má někdo z nich křivý nos."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší jídla pro krásnou pleť
Proč hezcí lidé vydělávají více peněz?
10 věcí, které nevíte o sexu