Menu
Úvod  ›   › 

Mladé manželské páry bez dětí jsou nejšťastnější

Mladé manželské páry, které ještě nestihly založit rodinu, prožívají to nejšťastnější vztahové období. Po narození dítěte už to bude jen horší, ukazuje to nová britská studie.

Pokud jste se nedávno vzali a ještě jste nezačali zařizovat dětský pokoj, měli byste vědět, že právě prožíváte nejšťastnější období svého vztahu. Podle výsledků britské studie, kterou cituje agentura Reuters, jsou starší páry s dětmi méně spokojené a šťastné než jejich mladší kolegové. K poklesu spokojenosti a pocitu štěstí dochází přitom ve větší míře u žen než u mužů. Vědci zjistili, že ty dvojice, které jsou spolu méně než pět let, jsou mnohem šťastnější než lidé v dlouhotrvajícím vztahu.

Vzhledem k tomu, že se studie zúčastnilo čtyřicet tisíc domácností a data výzkumníci sbírali víc než dvacet let, předpokládá se, že výsledky jsou poměrně reprezentativní. V rámci výzkumu vědci zjistili, že sezdaní lidé jsou šťastnější a spokojenější než ti, kteří žijí pouze "na hromádce." Výrazně šťastnější a spokojenější jsou ve vztazích lidé s vysokoškolským vzděláním.

Jenže tohle všechno platí jen do té doby, než do vztahu vstoupí dítě. Podle vědců po porodu začíná narůstat nespokojenost a neshody mezi manžely, které vrcholí v předškolním věku potomka. Tehdy prodělává manželství největší krizi a nespokojenost partnerů dosahuje vrcholu. Spolu s tím, jak dítě roste, opět narůstá spokojenost a vrací se pocit štěstí.

V tomto stádiu vás, podle vědců, ale zase může ohrozit nezaměstnanost jednoho z partnerů, která má nejnegativnější dopad na míru spokojenosti ve vztahu. Nezaměstnanost přitom mnohem hůře nesou muži než ženy, které ji vnímají jen jako středně důležitou, kdežto muži ji pociťují jako ohrožení své role živitele a řeší ji mnohem více.

Kdyby vás zajímalo, co nejvíce stresuje vaše děti, tak je to v první řadě rozvedená domácnost. Život pouze s jedním rodičem se na dětské spokojenosti podepisuje nejvíc. Na druhém místě jsou kupodivu sourozenci. Při výzkumu si děti stěžovaly na sourozenecké šarvátky a boje, které v dětském věku významně snižují jejich pocit spokojenosti a štěstí. Na druhou stranu, čím starší děti jsou, tím jsou radši, že sourozence mají.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Vibrátory jsou populárnější než manželé
Atlas manželů: Jakého máte doma?
10 důvodů, proč je rozvod super
Lepší manželství za pět minut