Menu
Úvod  › 

Jak poznat infarkt

Akutní infarkt myokardu se v poslední době čím dál častěji týká i mladých lidí. Přijít může bohužel zcela bez varování. Příznaky srdečního infarktu nebývají často jednoznačné. Mnohdy se může maskovat a připomínat chřipku či žaludeční reflux.

Ovšem v 80% akutní infarkt myokardu vzniká náhlou prudkou bolestí a pálením na hrudi. Bolest vystřeluje do levé ruky, levé části krku a zad. Je to velmi nepříjemná bolest, při které člověk může mít nutkání na zvracení, může dokonce zvracet. Méně často pak vystřeluje bolest i do levé strany břicha, kde se často mylně zaměňuje na náhlou břišní příhodu. Pokud ucítíte tupý tlak, pálení za hrudní kostí, která se šíří až do levé paže a krku, potíte se, máte pocit nevolnosti, schvácenosti či dušnosti, pak vyhledejte ihned lékařskou pomoc.

Ženy často infarkt podceňují

Nejčastěji se podle odborníků obětí infarktu stávají ženy, protože prvotní příznaky buď podcení, nebo nerozeznají. Mezi takové typické příznaky mimo palčivé bolesti za hrudní kostí či potíží s dechem patří i kašel nebo otok nohou. U žen se však příznaky mohou lišit. Bolest je spíš směrována do břicha, a tak často dojde k podcenění a chybné diagnostice. Většina lidí si myslí, že infarkt člověka náhle skolí, ovšem pravdou zůstává, že se může rozvíjet pozvolna a proběhne i tzv. tichý infarkt, který člověk tak příliš neregistruje. Vždyť nevolnost, pocení a bolest zad mnozí z nás považují za banalitu. Při akutním infarktu jsou velmi často přítomny i úzkostné stavy, při kterých se člověk bojí smrti.

Nejčastější příznaky akutního infarktu

  • Prudká bolest a pálení na hrudi
  • Bolest vystřeluje do levé ruky a krku
  • Schvácenost, únava, nevolnost, dušnost
  • Bolest vystřelující do břicha - zvláště ženy
  • Kašel, otok nohou, úzkost

 

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články